Tournament Schedule

Delaware Regional

Mar 28-Apr 3, 2016

Crowne Plaza

630 Naamans Rd., Claymont, DE 19703

PH: 302-792-2700



Tournament Chair

J Bruce Gwaltney
Email: brucegwaltney@verizon.net

Partnership Chair

Anne Priebe
Email: terryp@dca.net

Director in Charge

Marilyn Wells

Partnership Desk

Stratification

1 0-750 NLM Stratified :   A: 200-749B: 100-200C: 0-100
2 Gold Rush :   7: 300-7503: 0-300
3 Stratiflighted B/C/D :   B: 1500-3000C: 500-1500D: 0-500
4 Stratified Open Pairs/Swiss/BAM :   A: 3000+B: 750-3000C: 0-750
5 Open Pairs/Swiss :   A: 3000+B: 1500-3000C: 0-1500
6 Open Bracketed KO/Swiss :   A: Bracketed by attendance
7 Stratiflighted A/X :   A: 4000+X: 0-4000

Schedule

Print this page

Monday, March 28, 2016


Mon-Tue KO Teams (Round 1 of 4)7:00 pm
Stratified Open Pairs (Single Session)7:00 pm

Tuesday, March 29, 2016


AM Side Game Series (Session 1 of 5)9:00 am
NLM pairs (0-750) (Single Session)
     Stratified by attendance
9:00 am, 1:00 pm
Mon-Tue KO Teams (Round 2, 3 & 4 of 4)9:00 am, 1:00 pm & 7:00 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
Tue-Wed KO Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:00 pm
Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
Side Game Series 1 (Session 1, 2 of 4)1:00 pm, 7:00 pm
Stratified BAM Teams (Single Session)7:00 pm

Wednesday, March 30, 2016


Wed-Thu AM CKO Teams (Round 1 of 2)9:00 am
AM Side Game Series (Session 2 of 5)9:00 am
NLM pairs (0-750) (Single Session)
     Stratified by attendance
9:00 am, 1:00 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
Tue-Wed KO Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:00 pm
Wed-Thu KO Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:00 pm
Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
Side Game Series 1 (Session 3, 4 of 4)1:00 pm, 7:00 pm
Stratified Swiss Teams (Single Session)7:00 pm

Thursday, March 31, 2016


Wed-Thu AM CKO Teams (Round 2 of 2)9:00 am
AM Side Game Series (Session 3 of 5)9:00 am
Stratified Swiss Teams (Single Session)9:00 am
NLM pairs (0-750) (Single Session)
     Stratified by attendance
9:00 am, 1:00 pm
Gold Rush Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
Wed-Thu KO Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:00 pm
Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
Stratified Open Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
Side Game Series II (Session 1, 2 of 6)1:00 pm, 7:00 pm

Friday, April 1, 2016


Fri-Sat AM CKO Teams (Round 1 of 2)9:00 am
AM Side Game Series (Session 4 of 5)9:00 am
NLM pairs (0-750) (Single Session)
     Stratified by attendance
9:00 am, 1:00 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
Fri-Sat KO Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:00 pm
Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
Side Game Series II (Session 3, 4 of 6)1:00 pm, 7:00 pm
Stratified BAM Teams (Single Session)7:00 pm

Saturday, April 2, 2016


Fri-Sat AM CKO Teams (Round 2 of 2)9:00 am
AM Side Game Series (Session 5 of 5)9:00 am
Stratified Swiss Teams (Single Session)9:00 am
NLM pairs (0-750) (Single Session)
     Stratified by attendance
9:00 am, 1:00 pm
Fri-Sat KO Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:00 pm
Open Pairs (Qualify w/barometer final) (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
B/C/D Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
Side Game Series II (Session 5, 6 of 6)1:00 pm, 7:00 pm

Sunday, April 3, 2016


Bracketed Round Robin Swiss Teams (2 Session Playthrough)
     7 rounds, lunch tickets will be sold Sunday morning during registration
10:00 am