Tournament Schedule

Gopher Regional

May 23-29, 2016

Sheraton Minneapolis West

12201 Ridgedale Dr., Minnetonka, MN 55305

PH: 952-593-0000



Tournament Chair

Patti Stuhlman
Email: pattistuhlman123@gmail.com

Partnership Chair

Carol Rynders
Email: MNRegionalPartners@gmail.com

Director in Charge

Peter Wilke

Partnership Desk

Stratification

1 Intermediate / Newcomer :   A: 200-300B: 100-200C: 50-100D: 0-50
2 Gold Rush :   7: 300-7503: 100-3001: 0-100
3 Open Bracketed KO :   A: Bracketed by attendance
4 Stratified Open Pairs/Swiss :   A: 3000+B: 1500-3000C: 0-1500
5 Sunday Open Swiss :   A: 3500+B: 1500-3500C: 0-1500

Schedule

Print this page

Monday, May 23, 2016


Monday Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)2:15 pm & 7:15 pm
Monday Stratified Pairs (Session 1 & 2 of 2)2:15 pm & 7:15 pm
KO 1 Jim Hall Memorial (Round 1 & 2 of 4)
     May be handicapped
2:15 pm & 7:15 pm
Mon - Tues Side Game Series (Session 1, 2 of 4)
     Best 2 of 4 for overall awards
2:15 pm, 7:15 pm
Monday I/N Pairs (Single Session)
     Free for players with 0-5 master points
2:15 pm, 7:15 pm
Evening Swiss Team (Single Session)7:15 pm

Tuesday, May 24, 2016


Magenta Morning Swiss (Session 1 of 2)10:00 am
Tuesday Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:15 pm
Tuesday Stratified Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:15 pm
Mon - Tues Side Game Series (Session 3, 4 of 4)
     Best 2 of 4 for overall awards
10:00 am, 2:15 pm
Tuesday I/N Pairs (Single Session)10:00 am, 2:15 pm, 7:15 pm
Rust Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)2:15 pm & 7:15 pm
KO 1 Jim Hall Memorial (Round 3 & 4 of 4)
     May be handicapped
2:15 pm & 7:15 pm
Evening Swiss Team (Single Session)7:15 pm
Evening Side Game Series (Session 1 of 5)
     Best 2 of 5 for overall awards
7:15 pm

Wednesday, May 25, 2016


Magenta Morning Swiss (Session 2 of 2)10:00 am
Wednesday Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:15 pm
Wednesday Stratified Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:15 pm
Wednesday I/N Pairs (Single Session)10:00 am, 2:15 pm, 7:15 pm
Wed - Thurs Side Game Series (Session 1 of 3)
     Best 2 of 4 for overall awards
2:15 pm
Marie Tremblatt Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)
     May be handicapped
2:15 pm & 7:15 pm
Evening Swiss Team (Single Session)7:15 pm
Evening Side Game Series (Session 2 of 5)
     Best 2 of 5 for overall awards
7:15 pm

Thursday, May 26, 2016


Teal Morning Swiss (Session 1 of 2)10:00 am
Thursday Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:15 pm
Thursday Stratified Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:15 pm
Wed - Thurs Side Game Series (Session 2, 3 of 3)
     Best 2 of 4 for overall awards
10:00 am, 2:15 pm
Thursday I/N Pairs (Single Session)10:00 am, 2:15 pm, 7:15 pm
Bronze Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)2:15 pm & 7:15 pm
Marie Tremblatt Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)
     May be handicapped
2:15 pm & 7:15 pm
Evening Swiss Team (Single Session)7:15 pm
Evening Side Game Series (Session 3 of 5)
     Best 2 of 5 for overall awards
7:15 pm

Friday, May 27, 2016


Teal Morning Swiss (Session 2 of 2)10:00 am
Friday Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:15 pm
Larry Oakey Stratified Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:15 pm
Fri - Sat Side Game Series (Session 1, 2 of 4)
     Best 2 of 4 for overall awards
10:00 am, 2:15 pm
Friday I/N Pairs (Single Session)10:00 am, 2:15 pm, 7:15 pm
KO 3 Crimson (Round 1 & 2 of 4)
     May be handicapped
2:15 pm & 7:15 pm
Evening Swiss Team (Single Session)7:15 pm
Evening Side Game Series (Session 4 of 5)
     Best 2 of 5 for overall awards
7:15 pm

Saturday, May 28, 2016


Saturday Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:15 pm
Saturday Stratified Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:15 pm
KO 3 Crimson (Round 3 & 4 of 4)
     May be handicapped
10:00 am & 2:15 pm
Fri - Sat Side Game Series (Session 3, 4 of 4)
     Best 2 of 4 for overall awards
10:00 am, 2:15 pm
Saturday I/N Pairs (Single Session)10:00 am, 2:15 pm, 7:15 pm
Kelly Green Swiss Team (Session 1 & 2 of 2)2:15 pm & 7:15 pm
Evening Swiss Team (Single Session)7:15 pm
Evening Side Game Series (Session 5 of 5)
     Best 2 of 5 for overall awards
7:15 pm

Sunday, May 29, 2016


Gold Rush Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & TBA
Stratified Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)
     Stratification based on average of 4 highest MP team members
10:00 am & TBA