Tournament Schedule

Helena Fall Regional

Oct 3-9, 2016

Red Lion Colonial Inn

2301 Colonial Dr., Helena, MT 59601

PH: 406-443-2100



Tournament Chair

Glenda Pickett
Email: pickettglenda48@gmail.com

Partnership Chair

Darlene Rutledge
Email: djrut@bresnan.net

Director in Charge

Steve Bates

Partnership Desk

Stratification

1 0-300 Stratified Pairs :   D: 200-300E: 100-200F: 0-100
2 Gold Rush Pairs :   7: 500-7505: 200-5002: 0-200
3 Stratiflighted B/C/D :   B: 500-1000C: 200-500D: 0-200
4 Stratified Open Pairs ABC :   A: 3000+B: 1500-3000C: 0-1500
5 Stratified Open Pairs / Swiss :   A: 1500+B: 500-1500C: 0-500
6 Stratiflighted Open Swiss :   A: 3000+B: 2000-3000C: 0-2000
7 Open Bracketed KO :   A: Bracketed by attendance

Schedule

Print this page

Monday, October 3, 2016


Stratified Open Grass Roots Pairs (Single Session)7:00 pm
Prospector KO (Round 1 of 4)
     KO events with only one bracket may be handicapped
7:00 pm

Tuesday, October 4, 2016


Morning Side Game Series (Session 1 of 5)8:45 am
Prospector KO (Round 2, 3 & 4 of 4)
     KO events with only one bracket may be handicapped
8:45 am, 1:00 pm & 7:00 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
Mother Lode KO (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:00 pm
Tues Stratified Open A/B/C Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
Side Game Series A (Session 1, 2 of 5)1:00 pm, 7:00 pm
Stratified Open Swiss (Single Session)7:00 pm

Wednesday, October 5, 2016


Placer Compact KO (Round 1 of 2)8:45 am
Morning Side Game Series (Session 2 of 5)8:45 am
Oro Fino KO (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:00 pm
Mother Lode KO (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:00 pm
Wed Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
Stratified 299er Pairs (Single Session)1:00 pm, 7:00 pm
Side Game Series A (Session 3, 4 of 5)1:00 pm, 7:00 pm
Stratified Open Swiss (Single Session)7:00 pm

Thursday, October 6, 2016


Placer Compact KO (Round 2 of 2)8:45 am
Morning Side Game Series (Session 3 of 5)8:45 am
Side Game Series A (Session 5 of 5)1:00 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
Oro Fino KO (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:00 pm
Diggings KO (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:00 pm
Thur Stratified Open A/B/C Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
Side Game Series B (Session 1 of 5)7:00 pm
Stratified Open Swiss (Single Session)7:00 pm

Friday, October 7, 2016


Gold Fever Compact KO (Round 1 of 2)8:45 am
Morning Side Game Series (Session 4 of 5)8:45 am
Pannings Compact KO (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
Diggings KO (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:00 pm
Fri Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
Stratified 299er Pairs (Single Session)1:00 pm, 7:00 pm
Side Game Series B (Session 2, 3 of 5)1:00 pm, 7:00 pm
Stratified Open Swiss (Single Session)7:00 pm

Saturday, October 8, 2016


Gold Fever Compact KO (Round 2 of 2)8:45 am
Morning Side Game Series (Session 5 of 5)8:45 am
Claim Jumper Compact KO (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
Sat Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
Side Game Series B (Session 4, 5 of 5)1:00 pm, 7:00 pm
Stratified Open Swiss (Single Session)7:00 pm

Sunday, October 9, 2016


Stratiflighted A/B/C Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & TBA
Stratiflighted D/E/F Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 1000 MPs
10:00 am & TBA