Tournament Schedule

Orlando Regional

Jan 7-13, 2019

Doubletree Seaworld

10100 International Drive, Orlando, FL 32821

PH: 407-352-1100



Tournament Chair

John Moschella
Email: jmoschellaunit240@outlook.com

Partnership Chair

Candace Griffey
Email: cangrif@bellsouth.net

Director in Charge

Harry Falk

Partnership Desk

Stratification

1 0-20 Stratified :   A: 10-20B: 5-10C: 0-5
2 0-300 Stratified Pairs (by avg) :   A: 200-300B: 100-200C: 0-100
3 Gold Rush Pairs/Swiss (by avg) :   7: 500-7505: 200-5002: 0-200
4 Stratified A/X/Y Pairs/Swiss (by avg) :   A: 5000+B: 2500-5000C: 0-2500
5 Stratified Open Pairs/Swiss (by avg) :   A: 2500+B: 750-2500C: 0-750
6 Open Bracketed Swiss Teams :   A: Bracketed by attendance
7 Open Bracketed KO (top bracket may be handicapped) :   A: Bracketed by attendance

Schedule

Print this page

Monday, January 7, 2019


0-20 Pairs2:30 pm
GOLD RUSH PAIRS (0-750) (Session 1 & 2 of 2)2:30 pm & 7:30 pm
A/X/Y OPEN PAIRS (Session 1 & 2 of 2)2:30 pm & 7:30 pm
KNOCKOUTS I (Round 1 & 2 of 4)
     Continues Tuesday 10 & 2:30.
2:30 pm & 7:30 pm
EVENING SIDE GAME SERIES (Session 1 of 6)7:30 pm
STRATIFIED SWISS TEAMS (Single Session)7:30 pm

Tuesday, January 8, 2019


MORNING SIDE GAME SERIES (Session 1 of 5)10:00 am
GOLD RUSH PAIRS (0-750 MP) (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
A/X/Y OPEN PAIRS (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
KNOCKOUTS I (Round 3 & 4 of 4)
     Continues Tuesday 10 & 2:30.
10:00 am & 2:30 pm
KNOCKOUT II (Round 1 & 2 of 4)
     Continues Wednesday 10 & 2:30.
10:00 am & 2:30 pm
I/N PAIRS (Single Session)10:00 am, 2:30 pm
AFTERNOON SIDE GAME SERIES (Session 1 of 5)2:30 pm
STRATIFIED SWISS TEAMS (Single Session)2:30 pm
BRACKETED SWISS TEAMS (Session 1 & 2 of 2)2:30 pm & 7:30 pm
EVENING SIDE GAME SERIES (Session 2 of 6)7:30 pm

Wednesday, January 9, 2019


MORNING SIDE GAME SERIES (Session 2 of 5)10:00 am
GOLD RUSH PAIRS (0-750 MP) (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
KNOCKOUT III (Round 1 & 2 of 4)10:00 am & 2:30 pm
A/X/Y OPEN PAIRS (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
KNOCKOUT II (Round 3 & 4 of 4)
     Continues Wednesday 10 & 2:30.
10:00 am & 2:30 pm
I/N PAIRS (Single Session)10:00 am, 2:30 pm
AFTERNOON SIDE GAME SERIES (Session 2 of 5)2:30 pm
STRATIFIED SWISS TEAMS (Single Session)2:30 pm
BRACKETED SWISS TEAMS (Session 1 & 2 of 2)2:30 pm & 7:30 pm
EVENING SIDE GAME SERIES (Session 3 of 6)7:30 pm

Thursday, January 10, 2019


MORNING SIDE GAME SERIES (Session 3 of 5)10:00 am
GOLD RUSH SWISS (0-750 MP) (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
KNOCKOUT III (Round 3 & 4 of 4)10:00 am & 2:30 pm
OPEN PAIRS (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
A/X/Y SWISS (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
I/N PAIRS (Single Session)10:00 am, 2:30 pm
AFTERNOON SIDE GAME SERIES (Session 3 of 5)2:30 pm
EVENING SIDE GAME SERIES (Session 4 of 6)7:30 pm

Friday, January 11, 2019


MORNING SIDE GAME SERIES (Session 4 of 5)10:00 am
GOLD RUSH PAIRS (0-750 MP) (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
KNOCKOUT IV (Round 1 & 2 of 4)10:00 am & 2:30 pm
A/X/Y OPEN PAIRS (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
I/N PAIRS (Single Session)10:00 am, 2:30 pm
AFTERNOON SIDE GAME SERIES (Session 4 of 5)2:30 pm
STRATIFIED SWISS TEAMS (Single Session)2:30 pm
BRACKETED SWISS TEAMS (Session 1 & 2 of 2)2:30 pm & 7:30 pm
EVENING SIDE GAME SERIES (Session 5 of 6)7:30 pm

Saturday, January 12, 2019


MORNING SIDE GAME SERIES (Session 5 of 5)10:00 am
GOLD RUSH PAIRS (0-750 MP) (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
KNOCKOUT IV (Round 3 & 4 of 4)10:00 am & 2:30 pm
BRACKETED SWISS TEAMS (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
A/X/Y OPEN PAIRS (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
Youth Pairs (Single Session)10:00 am, 2:30 pm
I/N PAIRS (Single Session)10:00 am, 2:30 pm
AFTERNOON SIDE GAME SERIES (Session 5 of 5)2:30 pm
STRATIFIED SWISS TEAMS (Single Session)2:30 pm
EVENING SIDE GAME SERIES (Session 6 of 6)7:30 pm

Sunday, January 13, 2019


GOLD RUSH SWISS (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & TBA
A/X/Y SWISS (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & TBA