Tournament Schedule

2019 Summer NABC

Jul 17-28, 2019

Cosmopolitan Hotel & Casino

, Las Vegas , NV 89101


No Tournament Flyer Available

View Tournament Link


Tournament & Partnership Chair

Mark Hudson Email: mark.hudson@acbl.org

Partnership Desk

Stratification

1 0-5 Stratified Pairs :   A: 0-5
2 0-50 Stratified Pairs by ave :   A: 20-50B: 5-20C: 0-5
3 0-300 Stratified Pairs by ave :   A: 200-300B: 100-200C: 0-100
4 0-500 NABC Events :   A: 0-500
5 Gold Rush Pairs/Swiss by ave :   7: 300-7503: 200-3001: 0-200
6 0-2500 NABC Events :   A: 0-2500
7 Two Flight Events B/C/D Pairs by ave :   B: 1500-3000C: 750-1500D: 0-750
8 Three Flight Events B/C Pairs by ave :   A: 1500-3000B: 0-1500
9 Limited Bracketed Swiss :   B: 0-3000
10 0-6000 NABC Events :   A: 0-6000
11 0-10,000 NABC Pairs/Teams :   A: 0-10000
12 Two flight events A/X/Y Pairs/Swiss by ave :   A: 6000+B: 4000-6000C: 0-4000
13 Three Flight Events A/X Pairs/Swiss by ave :   A: 6000+X: 0-6000
14 ABC Open Pairs by ave :   A: 3000+B: 1500-3000C: 0-1500
15 Stratified Open Pairs/Swiss by ave :   A: 3000+B: 750-3000C: 0-750
16 Open Bracketed KO :   A: Bracketed by attendance
17 NABC Open :   O: Bracketed by attendance

Schedule

Print this page

Wednesday, July 17, 2019


SHEINWOLD GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT B (Session 1 & 2 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KO matches, Pre-Qual required
1:00 pm & 7:30 pm
MACNAB GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT C (Session 1 & 2 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KO matches, Pre-Qual. required
1:00 pm & 7:30 pm
MOREHEAD GRAND NATIONAL TEAMS CHAMPIONSHIP FLIGHT (Session 1 & 2 of 10)
     2 session Swiss qualifying, followed by all-day KO matches, Pre-Qual required
1:00 pm & 7:30 pm
GOLDMAN GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT A (Session 1 & 2 of 10)
     2 session Swiss qualifying, followed by all-day KO matches, Pre-Qual required
1:00 pm & 7:30 pm

Thursday, July 18, 2019


International Fund 299er Pairs (Single Session)1:00 pm
International Fund 49er Pairs (Single Session)1:00 pm
International Fund Swiss Teams (Single Session)1:00 pm
International Fund Open Pairs (Single Session)1:00 pm
A/X Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
SHEINWOLD GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT B (Session 3 & 4 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KO matches, Pre-Qual required
1:00 pm & 7:30 pm
MACNAB GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT C (Session 3 & 4 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KO matches, Pre-Qual. required
1:00 pm & 7:30 pm
MOREHEAD GRAND NATIONAL TEAMS CHAMPIONSHIP FLIGHT (Session 3 & 4 of 10)
     2 session Swiss qualifying, followed by all-day KO matches, Pre-Qual required
1:00 pm & 7:30 pm
GOLDMAN GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT A (Session 3 & 4 of 10)
     2 session Swiss qualifying, followed by all-day KO matches, Pre-Qual required
1:00 pm & 7:30 pm
B/C Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     no player over 3000 MPs
1:00 pm & 7:30 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     no player over 750 MPs
1:00 pm & 7:30 pm
Educational Foundation 299er Pairs (Single Session)7:30 pm
Educational Foundation 49er Pairs (Single Session)7:30 pm
Educational Foundation Open Pairs (Single Session)7:30 pm
Educational Foundation Knockout Teams (Round 1 of 3)
     continues 1:00 and 7:30 Friday
7:30 pm

Friday, July 19, 2019


Fri-Sat Morning Compact Knockout Teams (Round 1 of 2)9:00 am
Fri-Sun Morning Side Game Series (Session 1 of 3)9:00 am
Daylight Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     no player over 750 MPs
10:00 am & 3:00 pm
299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
SHEINWOLD GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT B (Session 5 & 6 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KO matches, Pre-Qual required
12:00 pm & 7:00 pm
MACNAB GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT C (Session 5 & 6 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KO matches, Pre-Qual. required
12:00 pm & 7:00 pm
MOREHEAD GRAND NATIONAL TEAMS CHAMPIONSHIP FLIGHT (Session 5 & 6 of 10)
     2 session Swiss qualifying, followed by all-day KO matches, Pre-Qual required
12:00 pm & 7:00 pm
GOLDMAN GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT A (Session 5 & 6 of 10)
     2 session Swiss qualifying, followed by all-day KO matches, Pre-Qual required
12:00 pm & 7:00 pm
Fri-Sat Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
VON ZEDTWITZ LIFE MASTER PAIRS (Session 1 & 2 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semi, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
BRUCE LM-6000 LIFE MASTER PAIRS (Session 1 & 2 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semi, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
YOUNG 0-2500 PAIRS (Session 1 & 2 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semi, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
Educational Foundation Knockout Teams (Round 2 & 3 of 3)
     continues 1:00 and 7:30 Friday
1:00 pm & 7:30 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     no player over 750 MPs
1:00 pm & 7:30 pm
Fri-Sun Side Game Series (Session 1, 2 of 6)1:00 pm, 7:30 pm
Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Saturday, July 20, 2019


Fri-Sat Morning Compact Knockout Teams (Round 2 of 2)9:00 am
Sat-Sun Morning Compact Knockout Teams (Round 1 of 2)9:00 am
Fri-Sun Morning Side Game Series (Session 2 of 3)9:00 am
Bridge Plus (Single Session)
     free lesson then 14 hands, no card fees
10:00 am
Daylight Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     no player over 750 MPs
10:00 am & 3:00 pm
299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
SHEINWOLD GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT B (Session 7 & 8 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KO matches, Pre-Qual required
12:00 pm & 7:00 pm
MACNAB GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT C (Session 7 & 8 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KO matches, Pre-Qual. required
12:00 pm & 7:00 pm
MOREHEAD GRAND NATIONAL TEAMS CHAMPIONSHIP FLIGHT (Session 7 & 8 of 10)
     2 session Swiss qualifying, followed by all-day KO matches, Pre-Qual required
12:00 pm & 7:00 pm
GOLDMAN GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT A (Session 7 & 8 of 10)
     2 session Swiss qualifying, followed by all-day KO matches, Pre-Qual required
12:00 pm & 7:00 pm
Fri-Sat Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Sat-Sun Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-10000 PAIRS (Session 1 & 2 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
VON ZEDTWITZ LIFE MASTER PAIRS (Session 3 & 4 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semi, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
BRUCE LM-6000 LIFE MASTER PAIRS (Session 3 & 4 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semi, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
YOUNG 0-2500 PAIRS (Session 3 & 4 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semi, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     no player over 750 MPs
1:00 pm & 7:30 pm
Fri-Sun Side Game Series (Session 3, 4 of 6)1:00 pm, 7:30 pm
Evening A/X/Y Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Evening B/C/D Swiss Teams (Single Session)
     no player over 3000 MPs
7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm
Junior Zip Knockout Teams
     25 and under, no card fees
11:30 pm

Sunday, July 21, 2019


Sat-Sun Morning Compact Knockout Teams (Round 2 of 2)9:00 am
Sun-Mon Morning Compact Knockout Teams (Round 1 of 2)9:00 am
Fri-Sun Morning Side Game Series (Session 3 of 3)9:00 am
Bridge Plus (Single Session)
     free lesson then 14 hands, no card fees
10:00 am
Daylight A/X Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight B/C Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 MPs
10:00 am & 3:00 pm
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     no player over 750 MPs
10:00 am & 3:00 pm
Daylight A/X/Y Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:30 pm
Daylight Bracketed B Teams (Session 1 & 2 of 2)
     no player over 3000 MPs
10:00 am & 3:30 pm
299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
299er Swiss Teams (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
SHEINWOLD GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT B (Session 9 & 10 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KO matches, Pre-Qual required
12:00 pm & 7:00 pm
MACNAB GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT C (Session 9 & 10 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KO matches, Pre-Qual. required
12:00 pm & 7:00 pm
MOREHEAD GRAND NATIONAL TEAMS CHAMPIONSHIP FLIGHT (Session 9 & 10 of 10)
     2 session Swiss qualifying, followed by all-day KO matches, Pre-Qual required
12:00 pm & 7:00 pm
GOLDMAN GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT A (Session 9 & 10 of 10)
     2 session Swiss qualifying, followed by all-day KO matches, Pre-Qual required
12:00 pm & 7:00 pm
Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Sat-Sun Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
A/X Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-10000 PAIRS (Session 3 & 4 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
VON ZEDTWITZ LIFE MASTER PAIRS (Session 5 & 6 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semi, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
BRUCE LM-6000 LIFE MASTER PAIRS (Session 5 & 6 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semi, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
YOUNG 0-2500 PAIRS (Session 5 & 6 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semi, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
B/C Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)
     no player over 3000 MPs
1:00 pm & 7:30 pm
Gold Rush Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)
     no player over 750 MPs
1:00 pm & 7:30 pm
Fri-Sun Side Game Series (Session 5, 6 of 6)1:00 pm, 7:30 pm
Evening A/X/Y Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Evening B/C/D Swiss Teams (Single Session)
     no player over 3000 MPs
7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Monday, July 22, 2019


Sun-Mon Morning Compact Knockout Teams (Round 2 of 2)9:00 am
Mon-Wed Morning Knockout Teams (Round 1 of 3)9:00 am
Mon-Wed Morning Side Game Series (Session 1 of 3)9:00 am
Daylight Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     no player over 750 MPs
10:00 am & 3:00 pm
299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Mon-Tue Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
WAGAR WOMENS PAIRS (Session 1 & 2 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
TRUSCOTT USPC SENIOR SWISS TEAMS (Session 1 & 2 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final, minimum age 60
1:00 pm & 7:30 pm
Spingold Bye Swiss (Session 1 & 2 of 2)
     For teams with first-day byes
1:00 pm & 7:30 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 1 & 2 of 14)
     One match per day, pre-registration closes 7/21 at 5:00 PM
1:00 pm & 7:30 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     no player over 750 MPs
1:00 pm & 7:30 pm
Mon-Tue Side Game Series (Session 1, 2 of 4)1:00 pm, 7:30 pm
Evening A/X/Y Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Evening B/C/D Swiss Teams (Single Session)
     no player over 3000 MPs
7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Tuesday, July 23, 2019


Tue-Wed Morning Compact Knockout Teams (Round 1 of 2)9:00 am
Mon-Wed Morning Knockout Teams (Round 2 of 3)9:00 am
Mon-Wed Morning Side Game Series (Session 2 of 3)9:00 am
Daylight A/X Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight B/C Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     no player over 3000 MPs
10:00 am & 3:00 pm
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     no player over 750 MPs
10:00 am & 3:00 pm
Daylight A/X/Y Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:30 pm
Daylight Bracketed B Teams (Session 1 & 2 of 2)
     no player over 3000 MPs
10:00 am & 3:30 pm
299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Fast Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 4:00 pm
Tue-Wed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Mon-Tue Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
WAGAR WOMENS PAIRS (Session 3 & 4 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
TRUSCOTT USPC SENIOR SWISS TEAMS (Session 3 & 4 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final, minimum age 60
1:00 pm & 7:30 pm
0-6000 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 1 & 2 of 12)
     One match per day, Pre-registration closes 7/23 at 11 am
1:00 pm & 7:30 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 3 & 4 of 14)
     One match per day, pre-registration closes 7/21 at 5:00 PM
1:00 pm & 7:30 pm
0-2500 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 1 & 2 of 12)
     One match per day. Pre-registration closes 7/23 at 11 am.
1:00 pm & 7:30 pm
Mon-Tue Side Game Series (Session 3, 4 of 4)1:00 pm, 7:30 pm
Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Wednesday, July 24, 2019


Tue-Wed Morning Compact Knockout Teams (Round 2 of 2)9:00 am
Mon-Wed Morning Knockout Teams (Round 3 of 3)9:00 am
Wed-Fri Morning Knockout Teams (Round 1 of 3)9:00 am
Mon-Wed Morning Side Game Series (Session 3 of 3)9:00 am
Daylight Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     no player over 750 MPs
10:00 am & 3:00 pm
Daylight A/X/Y Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:30 pm
Daylight Bracketed B Teams (Session 1 & 2 of 2)
     no player over 3000 MPs
10:00 am & 3:30 pm
299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 5 & 6 of 14)
     One match per day, pre-registration closes 7/21 at 5:00 PM
12:00 pm & 7:00 pm
Wed-Thu Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Tue-Wed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
FREEMAN MIXED BOARD-A-MATCH TEAMS (Session 1 & 2 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
WERNHER OPEN PAIRS (Session 1 & 2 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
0-6000 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 3 & 4 of 12)
     One match per day, Pre-registration closes 7/23 at 11 am
1:00 pm & 7:30 pm
0-2500 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 3 & 4 of 12)
     One match per day. Pre-registration closes 7/23 at 11 am.
1:00 pm & 7:30 pm
Wed-Thu Side Game Series (Session 1, 2 of 4)1:00 pm, 7:30 pm
Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Thursday, July 25, 2019


Thu-Fri Morning Compact Knockout Teams (Round 1 of 2)9:00 am
Wed-Fri Morning Knockout Teams (Round 2 of 3)9:00 am
Thu-Sat Morning Side Game Series (Session 1 of 3)9:00 am
Daylight A/X Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight B/C Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     no player over 3000 MPs
10:00 am & 3:00 pm
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     no player over 750 MPs
10:00 am & 3:00 pm
Daylight A/X/Y Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:30 pm
Daylight Bracketed B Teams (Session 1 & 2 of 2)
     no player over 3000 MPs
10:00 am & 3:30 pm
299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 7 & 8 of 14)
     One match per day, pre-registration closes 7/21 at 5:00 PM
12:00 pm & 7:00 pm
Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Wed-Thu Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
A/X/Y Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
FREEMAN MIXED BOARD-A-MATCH TEAMS (Session 3 & 4 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
WERNHER OPEN PAIRS (Session 3 & 4 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
Collegiate Bridge Bowl Championship (Session 1 & 2 of 4)
     2 sessions of Swiss qualifying, 2 rounds of KO
1:00 pm & 7:30 pm
0-6000 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 5 & 6 of 12)
     One match per day, Pre-registration closes 7/23 at 11 am
1:00 pm & 7:30 pm
0-2500 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 5 & 6 of 12)
     One match per day. Pre-registration closes 7/23 at 11 am.
1:00 pm & 7:30 pm
Bracketed B Teams (Session 1 & 2 of 2)
     no player over 3000 MPs
1:00 pm & 7:30 pm
Wed-Thu Side Game Series (Session 3, 4 of 4)1:00 pm, 7:30 pm
Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Friday, July 26, 2019


Thu-Fri Morning Compact Knockout Teams (Round 2 of 2)9:00 am
Fri-Sat Morning Compact Knockout Teams (Round 1 of 2)9:00 am
Wed-Fri Morning Knockout Teams (Round 3 of 3)9:00 am
Thu-Sat Morning Side Game Series (Session 2 of 3)9:00 am
Daylight Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     no player over 750 MPs
10:00 am & 3:00 pm
299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
0-6000 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 7 & 8 of 12)
     One match per day, Pre-registration closes 7/23 at 11 am
12:00 pm & 7:00 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 9 & 10 of 14)
     One match per day, pre-registration closes 7/21 at 5:00 PM
12:00 pm & 7:00 pm
0-2500 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 7 & 8 of 12)
     One match per day. Pre-registration closes 7/23 at 11 am.
12:00 pm & 7:00 pm
Fri-Sat Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
BEAN RED RIBBON PAIRS (Session 1 & 2 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final. Pre-qualification required.
1:00 pm & 7:30 pm
ROTH OPEN SWISS TEAMS (Session 1 & 2 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semi-final, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
Collegiate Bridge Bowl Championship (Session 3 & 4 of 4)
     2 sessions of Swiss qualifying, 2 rounds of KO
1:00 pm & 7:30 pm
Collegiate Bridge Bowl Stratified Pairs (Single Session)1:00 pm, 7:30 pm
2 Fri-Sun Side Game Series (Session 1, 2 of 6)1:00 pm, 7:30 pm
Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Saturday, July 27, 2019


Fri-Sat Morning Compact Knockout Teams (Round 2 of 2)9:00 am
Thu-Sat Morning Side Game Series (Session 3 of 3)9:00 am
Morning Swiss Teams (Single Session)9:00 am
Daylight A/X Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight B/C Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     no player over 3000 MPs
10:00 am & 3:00 pm
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     no player over 750 MPs
10:00 am & 3:00 pm
299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
0-6000 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 9 & 10 of 12)
     One match per day, Pre-registration closes 7/23 at 11 am
12:00 pm & 7:00 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 11 & 12 of 14)
     One match per day, pre-registration closes 7/21 at 5:00 PM
12:00 pm & 7:00 pm
0-2500 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 9 & 10 of 12)
     One match per day. Pre-registration closes 7/23 at 11 am.
12:00 pm & 7:00 pm
Collegiate Bridge Bowl Pairs Championship (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Fri-Sat Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-10000 MIXED SWISS TEAMS (Session 1 & 2 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
BEAN RED RIBBON PAIRS (Session 3 & 4 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final. Pre-qualification required.
1:00 pm & 7:30 pm
ROTH OPEN SWISS TEAMS (Session 3 & 4 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semi-final, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
Sat-Sun Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)
     continues 10:00 and 2:00 Sunday
1:00 pm & 7:30 pm
2 Fri-Sun Side Game Series (Session 3, 4 of 6)1:00 pm, 7:30 pm
Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Sunday, July 28, 2019


Fast Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 1:00 pm
Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:00 pm
Sat-Sun Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)
     continues 10:00 and 2:00 Sunday
10:00 am & 2:00 pm
Bracketed B Teams (Session 1 & 2 of 2)
     no player over 3000 MPs, playthrough with 1/2 hour break
10:00 am & TBA
A/X/Y Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)
     playthrough with 1/2 hour break
10:00 am & TBA
299er Pairs (Single Session)10:00 am, 2:00 pm
299er Swiss Teams (Single Session)10:00 am, 2:00 pm
49er Pairs (Single Session)10:00 am, 2:00 pm
2 Fri-Sun Side Game Series (Session 5, 6 of 6)10:00 am, 2:00 pm
0-10000 MIXED SWISS TEAMS (Session 3 & 4 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final
11:00 am & 5:00 pm
ROTH OPEN SWISS TEAMS (Session 5 & 6 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semi-final, 1 day final
11:00 am & 5:00 pm
0-6000 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 11 & 12 of 12)
     One match per day, Pre-registration closes 7/23 at 11 am
11:00 am & 5:00 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 13 & 14 of 14)
     One match per day, pre-registration closes 7/21 at 5:00 PM
11:00 am & 5:00 pm
0-2500 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 11 & 12 of 12)
     One match per day. Pre-registration closes 7/23 at 11 am.
11:00 am & 5:00 pm