Tournament Schedule

Burt Garrell District 4 Regional

Aug 5-11, 2019

RIT Inn & Conference Center

5257 W. Henrietta Rd., Henrietta, NY 14623

PH: 585-359-1800



Tournament Chair

Mary Miller
Email: mary.miller028@gmail.com

Partnership Chair

Daniel Boye
Email: skipbid2003@yahoo.com

Director in Charge

Robert Maier

Partnership Desk

Stratification

1 0-5 Free Game :   A: 5
2 Gold Rush :   7: 300-7503: 100-3001: 0-100
3 Midflight by Average :   B: 1500-3000C: 0-1500
4 Stratified Open Pairs/Swiss/BAM :   A: 2500+B: 1500-2500C: 0-1500
5 Open Bracketed KO/Swiss :   A: Bracketed by attendance
6 Stratiflighted A/X by Average :   A: 5000+X: 0-5000

Schedule

Print this page

Monday, August 5, 2019


Gold Rush Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)2:30 pm & 7:00 pm
Stratified Open Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)2:30 pm & 7:00 pm
Stratified Charity Pairs (Single Session)2:30 pm, 7:00 pm

Tuesday, August 6, 2019


FREE 0-5 MP Game (Single Session)
     
10:00 am
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
Tuesday-Wednesday Bracketed Knockouts (Session 1 & 2 of 4)
     Round Robin or Swiss Qualifier
10:00 am & 2:30 pm
Afternoon Side Game Series (Session 1 of 3)2:30 pm
Evening Fast Pairs Series (Session 1 of 4)7:30 pm

Wednesday, August 7, 2019


Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
Wednesday-Thursday Bracketed Knockouts (Session 1 & 2 of 4)
     Round Robin or Swiss Qualifier
10:00 am & 2:30 pm
Tuesday-Wednesday Bracketed Knockouts (Session 3 & 4 of 4)
     Round Robin or Swiss Qualifier
10:00 am & 2:30 pm
Afternoon Side Game Series (Session 2 of 3)2:30 pm
Evening Fast Pairs Series (Session 2 of 4)7:30 pm

Thursday, August 8, 2019


Morning Side Game Series10:00 am
Wednesday-Thursday Bracketed Knockouts (Session 3 & 4 of 4)
     Round Robin or Swiss Qualifier
10:00 am & 2:30 pm
Gold Rush Dupli-Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & TBA
A/X Dupli-Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & TBA
Midflight Dupli-Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & TBA
Afternoon Side Game Series (Session 3 of 3)2:30 pm
Evening Fast Pairs Series (Session 3 of 4)7:30 pm

Friday, August 9, 2019


Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
Stratified A/X Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
Midflight Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
Friday-Saturday Bracketed Knockouts (Session 1 & 2 of 4)
     Round Robin or Swiss Qualifier
10:00 am & 2:30 pm
Evening Fast Pairs Series (Session 4 of 4)7:30 pm

Saturday, August 10, 2019


Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
Compact Bracket KO (Round 1 & 2 of 2)
     Finishes in one day
10:00 am & 2:30 pm
Friday-Saturday Bracketed Knockouts (Session 3 & 4 of 4)
     Round Robin or Swiss Qualifier
10:00 am & 2:30 pm
Stratified Swiss Teams (Single Session)2:30 pm

Sunday, August 11, 2019


Gold Rush Dupli-Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & TBA
Stratified Open Dupli-Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & TBA