Tournament Schedule

Orillia Regional

Sep 17-22, 2019

Barnfield Point Recreation Centre

500 Atherley Road, Orillia, ON L3V 7Y1

PH: (905)713-9141



Tournament Chair

Linda Lord
Email: lindaleelord@hotmail.com

Partnership Chair

Marilyn Maher
Email: marilynmaher@hotmail.com

Director in Charge

Nancy Strachan

Partnership Desk

Stratification

1 0-20 Stratified :   A: 10-20B: 5-10C: 0-5
2 0-100 Stratified Pairs (by avg) :   A: 50-100B: 20-50C: 10-20D: 0-10
3 0-200 Stratified Swiss (by avg) :   A: 100-200B: 50-100C: 0-50
4 Gold Rush Pairs/Swiss (by avg) :   7: 300-7503: 100-3001: 0-100
5 Gold Rush Bracketed Swiss Teams :   B: 0-750
6 Limited Mid-flight Swiss (by avg) :   A: 1500-3000B: 0-1500
7 Stratiflighted Open Pairs (by avg) :   A: 2500+B: 1500-2500C: 0-1500
8 Open Bracketed Knockouts/Swiss :   A: Bracketed by attendance
9 Stratiflighted A/X Swiss Teams (by avg) :   A: 5000+X: 0-5000
10 Stratified Open Pairs (by avg) :   A: 1500+B: 750-1500C: 0-750

Schedule

Print this page

Tuesday, September 17, 2019


Tue Aft plus Wed-Sat Morn Side Game Series (Session 1 of 5)1:00 pm
GOLD RUSH Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 6:30 pm
Tuesday-Wednesday Bracketed KO I Special (Session 1 & 2 of 4)1:00 pm & 6:30 pm
Open Stratiflighted Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 6:30 pm
Intermediate/Novice Games (Single Session)1:00 pm, 6:30 pm
Tues Eve plus Wed-Sat Aft Side Game Series (Session 1 of 5)6:30 pm

Wednesday, September 18, 2019


Tue Aft plus Wed-Sat Morn Side Game Series (Session 2 of 5)11:00 am
0-20 Game (Single Session)
     Pre-book to play for only $10.00
11:00 am
GOLD RUSH Pairs (Session 1 & 2 of 2)11:00 am & 4:00 pm
Tuesday-Wednesday Bracketed KO I Special (Session 3 & 4 of 4)11:00 am & 4:00 pm
Open Stratiflighted Pairs (Session 1 & 2 of 2)11:00 am & 4:00 pm
Intermediate/Novice Games (Single Session)11:00 am, 4:00 pm
Tues Eve plus Wed-Sat Aft Side Game Series (Session 2 of 5)4:00 pm

Thursday, September 19, 2019


Tue Aft plus Wed-Sat Morn Side Game Series (Session 3 of 5)11:00 am
GOLD RUSH Bracketed Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)11:00 am & 4:00 pm
Open Bracketed Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)11:00 am & 4:00 pm
Open Stratified Pairs (Session 1 & 2 of 2)11:00 am & 4:00 pm
Intermediate/Novice Games (Single Session)11:00 am, 4:00 pm
Tues Eve plus Wed-Sat Aft Side Game Series (Session 3 of 5)4:00 pm

Friday, September 20, 2019


Tue Aft plus Wed-Sat Morn Side Game Series (Session 4 of 5)11:00 am
GOLD RUSH Pairs (Session 1 & 2 of 2)11:00 am & 4:00 pm
Friday-Saturday Bracketed KO II Special (Session 1 & 2 of 4)11:00 am & 4:00 pm
Open Stratiflighted Pairs (Session 1 & 2 of 2)11:00 am & 4:00 pm
Intermediate/Novice Games (Single Session)11:00 am, 4:00 pm
Tues Eve plus Wed-Sat Aft Side Game Series (Session 4 of 5)4:00 pm

Saturday, September 21, 2019


Tue Aft plus Wed-Sat Morn Side Game Series (Session 5 of 5)11:00 am
GOLD RUSH Pairs (Session 1 & 2 of 2)11:00 am & 4:00 pm
Bracketed Compact KO III (Round 1 & 2 of 2)11:00 am & 4:00 pm
Friday-Saturday Bracketed KO II Special (Session 3 & 4 of 4)11:00 am & 4:00 pm
Open Stratiflighted Pairs (Session 1 & 2 of 2)11:00 am & 4:00 pm
Intermediate/Novice Games (Single Session)11:00 am, 4:00 pm
Tues Eve plus Wed-Sat Aft Side Game Series (Session 5 of 5)4:00 pm
Swiss Teams (Single Session)4:00 pm

Sunday, September 22, 2019


GOLD RUSH Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)11:00 am & TBA
A/X Open Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)11:00 am & TBA
Mid-Flight Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)11:00 am & TBA
199er Swiss Teams (Single Session)
     If numbers permit. Afternoon start time TBD.
11:00 am, 4:00 pm