Tournament Schedule

2019 Fall NABC

Nov 28-Dec 8, 2019

Marriott Marquis

, San Francisco, CA 94102



Tournament & Partnership Chair

Mark Hudson Email: mark.hudson@acbl.org

Director in Charge

Ken Horwedel

Partnership Desk

Stratification

1 0-5 Stratified :   A: 0-5
2 0-50 Stratified Pairs, by avge :   A: 20-50B: 10-20C: 0-10
3 0-300 Stratified Pairs/Swiss, by avge :   A: 200-300B: 100-200C: 0-100
4 Gold Rush Pairs/Swiss, by avge :   7: 300-7503: 200-3002: 0-200
5 Limited Bracketed Swiss, by avge :   B: 0-3000
6 3 Flight Stratiflighted B/C Pairs/Swiss :   B: 1500-3000C: 0-1500
7 2 Flight Stratiflighted B/C/D Pairs/Sw ( if no GR) :   B: 1500-3000C: 750-1500D: 0-750
8 NABC 0-6000 Pairs :   A: 0-6000
9 NABC 0-10,000 Pairs/Swiss :   A: 0-10000
10 NABC Open :   O: Bracketed by attendance
11 Open Bracketed KO/Swiss :   A: Bracketed by attendance
12 3 flight Stratiflighted A/X Pairs/Swiss, by avge :   A: 6000+X: 0-6000
13 Stratified Open Pairs/Swiss/BAM, by avge :   A: 3000+B: 750-3000C: 0-750
14 2 flight A/X/Y Pairs/Swiss, by avge, if no GR :   A: 6000+X: 4000-6000Y: 0-4000
15 2 flight Open ABC Pairs/Swiss, by avge :   A: 3000+B: 1500-3000C: 0-1500

Schedule

Print this page

Thursday, November 28, 2019


International Fund Stratified 299er Pairs (Single Session)1:00 pm
International Fund Stratified Open Pairs (Single Session)1:00 pm
International Fund Stratified Swiss Teams (Single Session)1:00 pm
International Fund 299er Pairs (Single Session)7:30 pm
Educational Foundation Open Pairs (Single Session)7:30 pm
1st Thu-Fri Educational Foundation Knockout Teams (Round 1 of 3)
     Continues Fri 1.00 and 7.30 PM
7:30 pm

Friday, November 29, 2019


Fri-Sun Morning Side Game Series (Session 1 of 3)9:00 am
Fri-Sat Morning Compact Knockout Teams (Round 1 of 2)
     Continues Saturday at 9.00
9:00 am
Daylight Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Fri-Sat Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
NAIL LIFE MASTER OPEN PAIRS (Session 1 & 2 of 4)
     1 day qualifying , 1 day Final
1:00 pm & 7:30 pm
SOLOWAY KNOCKOUT TEAMS (Session 1 & 2 of 14)
     2 day Swiss Qualifying and 5 day Knockout
1:00 pm & 7:30 pm
1st Thu-Fri Educational Foundation Knockout Teams (Round 2 & 3 of 3)
     Continues Fri 1.00 and 7.30 PM
1:00 pm & 7:30 pm
Fri-Sun Side Game Series (Session 1, 2 of 6)1:00 pm, 7:30 pm
Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm

Saturday, November 30, 2019


Sat-Sun Morning Compact Knockout Teams (Round 1 of 2)9:00 am
Fri-Sun Morning Side Game Series (Session 2 of 3)9:00 am
Fri-Sat Morning Compact Knockout Teams (Round 2 of 2)
     Continues Saturday at 9.00
9:00 am
Bridge Plus (Single Session)
     no card fees, free lesson
10:00 am
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Sat-Sun Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Fri-Sat Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
A/X Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
B/C Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
NAIL LIFE MASTER OPEN PAIRS (Session 3 & 4 of 4)
     1 day qualifying , 1 day Final
1:00 pm & 7:30 pm
0-10,000 SWISS TEAMS (Session 1 & 2 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
SOLOWAY KNOCKOUT TEAMS (Session 3 & 4 of 14)
     2 day Swiss Qualifying and 5 day Knockout
1:00 pm & 7:30 pm
Fri-Sun Side Game Series (Session 3, 4 of 6)1:00 pm, 7:30 pm
B/C/D Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
A/X/Y Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm
Junior Zip Knockout Teams
     No card fees, 25 and under
11:30 pm

Sunday, December 1, 2019


Sat-Sun Morning Compact Knockout Teams (Round 2 of 2)9:00 am
Sun-Mon Morning Compact Knockout Teams (Round 1 of 2)9:00 am
Fri-Sun Morning Side Game Series (Session 3 of 3)9:00 am
Bridge Plus (Single Session)
     no card fees, free lesson
10:00 am
Daylight Gold Rush Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
SUPER SENIOR PAIRS (Session 1 & 2 of 4)
     Age 70+ , 1 day qualifying, 1 day final
10:00 am & 3:00 pm
Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
299er Swiss Teams (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
SOLOWAY KNOCKOUT TEAMS (Session 5 & 6 of 14)
     2 day Swiss Qualifying and 5 day Knockout
12:00 pm & 7:00 pm
Sat-Sun Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
A/X/Y Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
MITCHELL OPEN B-A-M TEAMS (Session 1 & 2 of 4)
     1 day qualifying , 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
0-10,000 SWISS TEAMS (Session 3 & 4 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
Bracketed B Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 MPs, Brackets of 8 teams
1:00 pm & 7:30 pm
Fri-Sun Side Game Series (Session 5, 6 of 6)1:00 pm, 7:30 pm
Evening B-A-M Teams (Single Session)
     Open to Swiss drop-ins and new entrants
7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Monday, December 2, 2019


Mon-Tue Morning Compact Knockout Teams (Round 1 of 2)9:00 am
Sun-Mon Morning Compact Knockout Teams (Round 2 of 2)9:00 am
Mon-Wed Morning Side Game Series (Session 1 of 3)9:00 am
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Mon-Tue Daylight Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)10:00 am & 3:00 pm
Daylight A/X Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight B/C Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
SUPER SENIOR PAIRS (Session 3 & 4 of 4)
     Age 70+ , 1 day qualifying, 1 day final
10:00 am & 3:00 pm
Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
SOLOWAY KNOCKOUT TEAMS (Session 7 & 8 of 14)
     2 day Swiss Qualifying and 5 day Knockout
12:00 pm & 7:00 pm
Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Mon-Tue Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
B/C/D Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
A/X/Y Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
MITCHELL OPEN B-A-M TEAMS (Session 3 & 4 of 4)
     1 day qualifying , 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
0-10.000 IMP PAIRS (Session 1 & 2 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
Mon-Tue Side Game Series (Session 1, 2 of 4)1:00 pm, 7:30 pm
Afternoon Side Swiss Teams (Single Session)3:00 pm
B/C/D Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
A/X/Y Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Tuesday, December 3, 2019


Tue-Wed Morning Compact Knockout Teams (Round 1 of 2)9:00 am
Mon-Tue Morning Compact Knockout Teams (Round 2 of 2)9:00 am
Mon-Wed Morning Side Game Series (Session 2 of 3)9:00 am
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Mon-Tue Daylight Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
SOLOWAY KNOCKOUT TEAMS (Session 9 & 10 of 14)
     2 day Swiss Qualifying and 5 day Knockout
12:00 pm & 7:00 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Tue-Wed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Mon-Tue Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-10.000 IMP PAIRS (Session 3 & 4 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
WHITEHEAD WOMEN'S PAIRS (Session 1 & 2 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
KAPLAN BLUE RIBBON PAIRS (Session 1 & 2 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semi, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
0-6000 MINI-BLUE RIBBON PAIRS (Session 1 & 2 of 6)
     i day qualifying, 1 day semi, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
Mon-Tue Side Game Series (Session 3, 4 of 4)1:00 pm, 7:30 pm
Afternoon Side Swiss Teams (Single Session)3:00 pm
B/C/D Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
A/X/Y Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Wednesday, December 4, 2019


Tue-Wed Morning Compact Knockout Teams (Round 1 of 2)9:00 am
Tue-Wed Morning Compact Knockout Teams (Round 2 of 2)9:00 am
Mon-Wed Morning Side Game Series (Session 3 of 3)9:00 am
Fast Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 1:00 pm
Daylight A/X/Y Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Bracketed B Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 MPs, Brackets of 8 teams
10:00 am & 3:00 pm
Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
SOLOWAY KNOCKOUT TEAMS (Session 11 & 12 of 14)
     2 day Swiss Qualifying and 5 day Knockout
12:00 pm & 7:00 pm
Gold Rush Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Tue-Wed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Wed-Thu Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Open Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
WHITEHEAD WOMEN'S PAIRS (Session 3 & 4 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
KAPLAN BLUE RIBBON PAIRS (Session 3 & 4 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semi, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
0-6000 MINI-BLUE RIBBON PAIRS (Session 3 & 4 of 6)
     i day qualifying, 1 day semi, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
Wed-Thu Side Game Series (Session 1, 2 of 4)1:00 pm, 7:30 pm
Evening B-A-M Teams (Single Session)
     Open to Swiss drop-ins and new entrants
7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Thursday, December 5, 2019


Tue-Wed Morning Compact Knockout Teams (Round 2 of 2)9:00 am
Thu-Fri Morning Compact Knockout Teams (Round 1 of 2)9:00 am
Thu-Sat Morning Side Game Series (Session 1 of 3)9:00 am
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Thu-Fri Daylight Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)10:00 am & 3:00 pm
Daylight A/X Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight B/C Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
SOLOWAY KNOCKOUT TEAMS (Session 13 & 14 of 14)
     2 day Swiss Qualifying and 5 day Knockout
12:00 pm & 7:00 pm
0-10,000 FAST OPEN PAIRS (Session 1 & 2 of 4)1:00 pm & 4:30 pm
Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Wed-Thu Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
KAPLAN BLUE RIBBON PAIRS (Session 5 & 6 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semi, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
SENIOR MIXED PAIRS (Session 1 & 2 of 4)
     1 day qualifying, 1 dayfinal
1:00 pm & 7:30 pm
0-6000 MINI-BLUE RIBBON PAIRS (Session 5 & 6 of 6)
     i day qualifying, 1 day semi, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
Wed-Thu Side Game Series (Session 3, 4 of 4)1:00 pm, 7:30 pm
Afternoon Side Swiss Teams (Single Session)3:00 pm
B/C/D Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
A/X/Y Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Friday, December 6, 2019


Fri-Sat Morning Compact Knockout Teams (Round 1 of 2)9:00 am
Thu-Fri Morning Compact Knockout Teams (Round 2 of 2)9:00 am
Thu-Sat Morning Side Game Series (Session 2 of 3)9:00 am
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Thu-Fri Daylight Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
0-10,000 FAST OPEN PAIRS (Session 3 & 4 of 4)1:00 pm & 4:30 pm
Fri-Sat Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
KEOHANE NORTH AMERICAN SWISS TEAMS (Session 1 & 2 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semifinal, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
SENIOR MIXED PAIRS (Session 3 & 4 of 4)
     1 day qualifying, 1 dayfinal
1:00 pm & 7:30 pm
REISINGER B-A-M TEAMS (Session 1 & 2 of 6)
     Pre-registration by 9 p.m. Thursday 12/5
1:00 pm & 7:30 pm
Fri-Sun Side Game Series (Session 1, 2 of 6)1:00 pm, 7:30 pm
Afternoon Side Swiss Teams (Single Session)3:00 pm
Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:45 pm

Saturday, December 7, 2019


Fri-Sat Morning Compact Knockout Teams (Round 2 of 2)9:00 am
Thu-Sat Morning Side Game Series (Session 3 of 3)9:00 am
Morning Swiss Teams (Single Session)9:00 am
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
REISINGER B-A-M TEAMS (Session 3 & 4 of 6)
     Pre-registration by 9 p.m. Thursday 12/5
12:00 pm & 7:00 pm
Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Fri-Sat Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Sat-Sun Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
MIXED SWISS TEAMS (Session 1 & 2 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
KEOHANE NORTH AMERICAN SWISS TEAMS (Session 3 & 4 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semifinal, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
Fri-Sun Side Game Series (Session 3, 4 of 6)1:00 pm, 7:30 pm
Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm

Sunday, December 8, 2019


Fast Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 1:00 pm
Sat-Sun Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)10:00 am & 2:00 pm
Bracketed B Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & TBA
A/X/Y Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & TBA
Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 2:00 pm
299er Swiss Teams (Single Session)10:00 am, 2:00 pm
Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 2:00 pm
Fri-Sun Side Game Series (Session 5, 6 of 6)10:00 am, 2:00 pm
MIXED SWISS TEAMS (Session 3 & 4 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final
11:00 am & 5:00 pm
KEOHANE NORTH AMERICAN SWISS TEAMS (Session 5 & 6 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semifinal, 1 day final
11:00 am & 5:00 pm
REISINGER B-A-M TEAMS (Session 5 & 6 of 6)
     Pre-registration by 9 p.m. Thursday 12/5
11:00 am & 5:00 pm