Tournament Schedule

The Bermuda Regional

Jan 25-31, 2020

The Fairmont Southampton Hotel

South Road, Southampton, SO 10001



Tournament & Partnership Chair

Sheena Rayner Email: srayner@ibl.bm

Director in Charge

Sol Weinstein

Partnership Desk

Stratification

1 Newcomer Pairs (by avg) :   A: 50-100B: 20-50C: 0-20
2 Bermuda Gold (by avg) :   7: 300-7503: 0-300
3 Stratiflighted B/C/D (by avg) :   B: 750-1500C: 300-750D: 0-300
4 Stratiflighted B/C - (by avg) :   B: 1500-3000C: 0-1500
5 Championship Pairs (by avg) :   A: 3000+B: 1500-3000C: 0-1500
6 Side Pairs & Swiss Teams (by avg) :   A: 1500+B: 500-1500C: 0-500
7 Open Bracketed KO/Swiss :   A: Bracketed by attendance
8 Stratiflighted A/X as attendance warrants (by avg :   A: 5000+X: 0-5000

Schedule

Print this page

Saturday, January 25, 2020


Newcomer Stratified Charity Pairs (Single Session)8:00 pm
Stratified Charity Pairs (Single Session)8:00 pm

Sunday, January 26, 2020


Bracketed Round-Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 8:00 pm
Newcomer Stratified Pairs (Single Session)1:00 pm, 8:00 pm
Pembroke Side Game Series I (Session 1, 2 of 5)1:00 pm, 8:00 pm

Monday, January 27, 2020


Cedar Compact KO Team (Round 1 of 2)
     12 board matches - Finishes Tuesday morning
9:00 am
Newcomer Stratified Pairs (Single Session)9:00 am, 1:00 pm, 8:00 pm
Pembroke Side Game Series I (Session 3, 4, 5 of 5)9:00 am, 1:00 pm, 8:00 pm
Bracketed Championship KO Teams (Round 1 of 4)
     Continues to Thursday
1:00 pm
Bermuda Gold Pairs (Session 1 of 2)8:00 pm
Stratiflighted B/C Championship Pairs (Session 1 of 2)8:00 pm
Stratiflighted Championship Pairs (Session 1 of 2)
     X determined by attendance
8:00 pm

Tuesday, January 28, 2020


Cedar Compact KO Team (Round 2 of 2)
     12 board matches - Finishes Tuesday morning
9:00 am
Newcomer Stratified Pairs (Single Session)9:00 am, 1:00 pm, 8:00 pm
Warwick SIde Game Series II (Session 1, 2, 3 of 6)9:00 am, 1:00 pm, 8:00 pm
Swiss Teams (Single Session)1:00 pm
Bracketed Championship KO Teams (Round 2 of 4)
     Continues to Thursday
1:00 pm
Bermuda Gold Pairs (Session 2 of 2)8:00 pm
Stratiflighted B/C Championship Pairs (Session 2 of 2)8:00 pm
Stratiflighted Championship Pairs (Session 2 of 2)
     X determined by attendance
8:00 pm

Wednesday, January 29, 2020


Morning Swiss Teams (Session 1 of 2)
     concludes Thursday 9 am
9:00 am
Newcomer Stratified Pairs (Single Session)9:00 am, 1:00 pm, 8:00 pm
Warwick SIde Game Series II (Session 4, 5, 6 of 6)9:00 am, 1:00 pm, 8:00 pm
Bracketed Championship KO Teams (Round 3 of 4)
     Continues to Thursday
1:00 pm
Swiss Teams (Session 1 of 2)
     concludes Thursday 1 pm
1:00 pm
Bermuda Gold Pairs II (Session 1 of 2)8:00 pm
Stratified Championship Pairs (Session 1 of 2)8:00 pm

Thursday, January 30, 2020


Morning Swiss Teams (Session 2 of 2)
     concludes Thursday 9 am
9:00 am
Newcomer Stratified Pairs (Single Session)9:00 am, 1:00 pm, 8:00 pm
Paget Side Game Series (Session 1, 2, 3 of 5)9:00 am, 1:00 pm, 8:00 pm
Bracketed Championship KO Teams (Round 4 of 4)
     Continues to Thursday
1:00 pm
Swiss Teams (Session 2 of 2)
     concludes Thursday 1 pm
1:00 pm
Bermuda Gold Pairs II (Session 2 of 2)8:00 pm
Stratified Championship Pairs (Session 2 of 2)8:00 pm

Friday, January 31, 2020


B/C/D Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)9:00 am & 1:00 pm
A/X Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)
     X determined by attendance
9:00 am & 1:00 pm
Newcomer Stratified Pairs (Single Session)9:00 am, 1:00 pm
Paget Side Game Series (Session 4, 5 of 5)9:00 am, 1:00 pm