Tournament Schedule

The Oregon Trail Regional

Feb 17-23, 2020

Vancouver Washington Hilton

301 W. 6th St., Vancouver, WA 98660

PH: 360-993-4500



Tournament Chair

Amy Casanova
Email: casanova.amy@gmail.com

Partnership Chair

Charles Burns
Email: charlesleeburns@gmail.com

Director in Charge

Matt Koltnow

Partnership Desk

Stratification

1 0-300 Stratified by Average :   A: 100-300B: 50-100C: 0-50
2 Gold Rush Pairs by Average :   7: 300-7503: 200-3002: 0-200
3 Limited Bracketed Round Robin Teams :   B: 0-2500
4 0-2500 Single Session Swiss Teams by Average :   A: 1250-2500B: 500-1250C: 0-500
5 A/X/Y Swiss Teams by Average :   A: 5000+B: 3000-5000C: 0-3000
6 Open Bracketed KO :   A: Bracketed by attendance
7 ABC Pairs by Average :   A: 3000+B: 1500-3000C: 0-1500
8 Open Single Session Swiss by Average :   A: 5000+B: 3000-5000C: 0-3000

Schedule

Print this page

Monday, February 17, 2020


Mon-Tues Evening Gold Rush Pairs (Session 1 of 2)7:00 pm
Columbia River Bracketed KOs (Round 1 of 3)7:00 pm
Evening Side Game Series (Session 1 of 6)7:00 pm

Tuesday, February 18, 2020


Morning Side Game Series (Session 1 of 5)9:00 am
Honeysuckle Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)9:00 am & 1:15 pm
299er Stratified Pairs (Single Session)1:00 pm
Afternoon Side Game Series (Session 1 of 5)1:00 pm
Bracketed Round Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
Columbia River Bracketed KOs (Round 2 & 3 of 3)1:00 pm & 7:00 pm
ABC Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
AXY Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
Mon-Tues Evening Gold Rush Pairs (Session 2 of 2)7:00 pm
Evening Side Game Series (Session 2 of 6)7:00 pm
Stratified Swiss Teams (Single Session)7:00 pm

Wednesday, February 19, 2020


Morning Side Game Series (Session 2 of 5)9:00 am
Rose Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)9:00 am & 1:15 pm
299er Stratified Pairs (Single Session)1:00 pm
Afternoon Side Game Series (Session 2 of 5)1:00 pm
Vancouver Bracketed KOs (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:00 pm
ABC Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
Wed-Thu Evening Gold Rush Pairs (Session 1 of 2)7:00 pm
Evening Side Game Series (Session 3 of 6)7:00 pm
Stratified Swiss Teams (Single Session)7:00 pm
0-2500 Swiss Teams (Single Session)7:00 pm

Thursday, February 20, 2020


Morning Side Game Series (Session 3 of 5)9:00 am
Rhododendron Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)9:00 am & 1:15 pm
299er Stratified Pairs (Single Session)1:00 pm
Afternoon Side Game Series (Session 3 of 5)1:00 pm
Bracketed Round Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
Vancouver Bracketed KOs (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:00 pm
ABC Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
AXY Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
Wed-Thu Evening Gold Rush Pairs (Session 2 of 2)7:00 pm
Evening Side Game Series (Session 4 of 6)7:00 pm
Stratified Swiss Teams (Single Session)7:00 pm

Friday, February 21, 2020


Morning Side Game Series (Session 4 of 5)9:00 am
Azalea Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)9:00 am & 1:15 pm
299er Stratified Pairs (Single Session)1:00 pm
Afternoon Side Game Series (Session 4 of 5)1:00 pm
Jim Elliott Memorial Bracketed KOs (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:00 pm
ABC Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
Fri-Sat Evening Gold Rush Pairs (Session 1 of 2)7:00 pm
Evening Side Game Series (Session 5 of 6)7:00 pm
Stratified Swiss Teams (Single Session)7:00 pm
0-2500 Swiss Teams (Single Session)7:00 pm

Saturday, February 22, 2020


Morning Side Game Series (Session 5 of 5)9:00 am
Tulip Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)9:00 am & 1:15 pm
299er Stratified Pairs (Single Session)1:00 pm
Afternoon Side Game Series (Session 5 of 5)1:00 pm
Bracketed Round Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
Jim Elliott Memorial Bracketed KOs (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:00 pm
ABC Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
AXY Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:00 pm
Fri-Sat Evening Gold Rush Pairs (Session 2 of 2)7:00 pm
Evening Side Game Series (Session 6 of 6)7:00 pm
Stratified Swiss Teams (Single Session)7:00 pm

Sunday, February 23, 2020


299er Stratified Swiss Teams (Single Session)10:00 am
Stratified Fast Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 1:15 pm
Bracketed Round Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & TBA
AXY Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & TBA