Tournament Schedule

Gatlinburg Regional

Apr 20-26, 2020

Gatlinburg Convention Center

Parkway & Historic Nature Trail, Gatlinburg, TN 37738

PH: (423)884-3550



Tournament Chair

Peter Misslin
Email: pmisslin@tds.net

Partnership Chair

James Greiner
Email: greinerja@aol.com

Director in Charge

Sol Weinstein

Partnership Desk

Stratification

1 0-50 Stratified by Average :   A: 20-50B: 5-20C: 0-5
2 0-500 NLM by Average :   A: 300-500B: 100-300C: 0-100
3 Gold Rush by Average :   7: 300-7503: 100-3001: 0-100
4 Stratiflighted B/C/D by Average :   A: 2000-3500B: 750-2000C: 0-750
5 Mid-Flight Stratified by Average :   A: 1500-3500B: 0-1500
6 Stratified Open Pairs/Swiss by Average :   A: 4000+B: 1500-4000C: 0-1500
7 Open Bracketed KO/Swiss :   A: Bracketed by attendance
8 Stratiflighted A/X by Average :   A: 6000+X: 0-6000
9 Stratiflighted A/X/Y by Average :   A: 6000+B: 4000-6000C: 0-4000

Schedule

Print this page

Monday, April 20, 2020


Trillium Stratified Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:30 pm & 7:30 pm
Millard Nachtwey Monday Open KOs (Round 1 & 2 of 4)1:30 pm & 7:30 pm
Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:30 pm & 7:30 pm
Stratified Mid-Flight Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:30 pm & 7:30 pm
5/20/50 Stratified Pairs (Single Session)1:30 pm, 7:30 pm
NLM 100/300/500 Stratified Pairs (Single Session)1:30 pm, 7:30 pm
Rocky Top Stratified Side Game Series (Session 1, 2 of 6)1:30 pm, 7:30 pm
Clingman's Dome Dinner Bell Compact KOs (Round 1 of 4)
     12 board matches finish approximately 7 p.m.
5:00 pm
NLM 100/300/500 Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Strati-Flighted A/X/Y Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Strati-Flighted B/C/D Swiss Teams (Single Session)7:30 pm

Tuesday, April 21, 2020


Sunrise 5/20/50 Stratified Pairs (Single Session)9:30 am
Sunrise NLM 100/300/500 Stratified Pairs (Single Session)9:30 am
Elkmont Stratified Side Game Series (Session 1 of 5)9:30 am
Gene Roy Open KOs (Round 1 & 2 of 4)9:30 am & 1:30 pm
Millard Nachtwey Monday Open KOs (Round 3 & 4 of 4)9:30 am & 1:30 pm
Early Bird Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)9:30 am & 1:30 pm
Dogwood Stratified Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:30 pm & 7:30 pm
Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:30 pm & 7:30 pm
Stratified Mid-Flight Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:30 pm & 7:30 pm
Columbine Bracketed Round-Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)
     9 team brackets
1:30 pm & 7:30 pm
5/20/50 Stratified Pairs (Single Session)1:30 pm, 7:30 pm
NLM 100/300/500 Stratified Pairs (Single Session)1:30 pm, 7:30 pm
Strati-Flighted A/X/Y Swiss Teams (Single Session)1:30 pm, 7:30 pm
Strati-Flighted B/C/D Swiss Teams (Single Session)1:30 pm, 7:30 pm
Rocky Top Stratified Side Game Series (Session 3, 4 of 6)1:30 pm, 7:30 pm
Susie Clayman Dinner Bell Compact KOs (Round 1 of 4)
     12 board matches finish approximately 7 p.m.
5:00 pm
Clingman's Dome Dinner Bell Compact KOs (Round 2 of 4)
     12 board matches finish approximately 7 p.m.
5:00 pm
NLM 100/300/500 Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Laurel Falls Compact Evening KOs (Round 1 of 2)
     continues 7:30 pm Wednesday
7:30 pm

Wednesday, April 22, 2020


Sunrise 5/20/50 Stratified Pairs (Single Session)9:30 am
Sunrise 100/300/500 Stratified Pairs (Single Session)9:30 am
Gene Roy Open KOs (Round 3 of 4)9:30 am
Elkmont Stratified Side Game Series (Session 2 of 5)9:30 am
Cherokee Open KOs (Round 1 & 2 of 4)9:30 am & 1:30 pm
Early Bird Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)9:30 am & 1:30 pm
Azalea Stratified Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:30 pm & 7:30 pm
Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:30 pm & 7:30 pm
Stratified Mid-Flight Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:30 pm & 7:30 pm
Gregory Bald Bracketed Round-Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)
     9 team brackets
1:30 pm & 7:30 pm
5/20/50 Stratified Pairs (Single Session)1:30 pm, 7:30 pm
NLM 100/300/500 Stratified Pairs (Single Session)1:30 pm, 7:30 pm
Strati-Flighted A/X/Y Swiss Teams (Single Session)1:30 pm, 7:30 pm
Strati-Flighted B/C/D Swiss Teams (Single Session)1:30 pm, 7:30 pm
Rocky Top Stratified Side Game Series (Session 5, 6 of 6)1:30 pm, 7:30 pm
Susie Clayman Dinner Bell Compact KOs (Round 2 of 4)
     12 board matches finish approximately 7 p.m.
5:00 pm
Clingman's Dome Dinner Bell Compact KOs (Round 3 of 4)
     12 board matches finish approximately 7 p.m.
5:00 pm
NLM 100/300/500 Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
The Sinks Open KOs (Round 1 of 3)
     continues 7:30 pm Thursday and Friday
7:30 pm
Laurel Falls Compact Evening KOs (Round 2 of 2)
     continues 7:30 pm Wednesday
7:30 pm

Thursday, April 23, 2020


100/300/500 Stratified Pairs (Single Session)9:30 am
Elkmont Stratified Side Game Series (Session 3 of 5)9:30 am
Cherokee Open KOs (Round 3 & 4 of 4)9:30 am & 1:30 pm
Early Bird Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)9:30 am & 1:30 pm
5/20/50 Stratified Pairs (Single Session)9:30 am, 1:30 pm, 7:30 pm
Gene Roy Open KOs (Round 4 of 4)1:30 pm
Strati-Flighted A/X/Y Swiss Teams (Single Session)1:30 pm
Strati-Flighted B/C/D Swiss Teams (Single Session)1:30 pm
Rhododendron Stratified Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:30 pm & 7:30 pm
Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:30 pm & 7:30 pm
Stratified Mid-Flight Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:30 pm & 7:30 pm
Abrams Falls Bracketed Round-Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)
     9 team brackets
1:30 pm & 7:30 pm
NLM 100/300/500 Stratified Pairs (Single Session)1:30 pm, 7:30 pm
Mt. LeConte Stratified Side Game Series (Session 1, 2 of 4)1:30 pm, 7:30 pm
Susie Clayman Dinner Bell Compact KOs (Round 3 of 4)
     12 board matches finish approximately 7 p.m.
5:00 pm
Clingman's Dome Dinner Bell Compact KOs (Round 4 of 4)
     12 board matches finish approximately 7 p.m.
5:00 pm
NLM 100/300/500 Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Strati-Flighted A/X/Y Zip Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Strati-Flighted B/C/D Zip Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
The Sinks Open KOs (Round 3 of 3)
     continues 7:30 pm Thursday and Friday
7:30 pm

Friday, April 24, 2020


100/300/500 Stratified Pairs (Single Session)9:30 am
Elkmont Stratified Side Game Series (Session 4 of 5)9:30 am
Marlene Wass Open KOs (Round 1 & 2 of 4)9:30 am & 1:30 pm
5/20/50 Stratified Pairs (Single Session)9:30 am, 1:30 pm, 7:30 pm
Goodwill Fast Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     24 board sessions/5 minutes per board
10:00 am & TBA
Strati-Flighted A/X/Y Swiss Teams (Single Session)1:30 pm
Strati-Flighted B/C/D Swiss Teams (Single Session)1:30 pm
Metcalf Bottoms Stratified Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:30 pm & 7:30 pm
Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:30 pm & 7:30 pm
Stratified Mid-Flight Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:30 pm & 7:30 pm
Sugarland's Bracketed Round-Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)
     9 team brackets
1:30 pm & 7:30 pm
NLM 100/300/500 Stratified Pairs (Single Session)1:30 pm, 7:30 pm
Mt. LeConte Stratified Side Game Series (Session 3, 4 of 4)1:30 pm, 7:30 pm
Susie Clayman Dinner Bell Compact KOs (Round 4 of 4)
     12 board matches finish approximately 7 p.m.
5:00 pm
NLM 100/300/500 Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Strati-Flighted B/C/D Zip Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Strati-Flighted A/X/Y Zip Swiss Teams (Single Session)
     4 six board rounds; 5 minutes per board
7:30 pm
The Sinks Open KOs (Round 2 of 3)
     continues 7:30 pm Thursday and Friday
7:30 pm

Saturday, April 25, 2020


100/300/500 Stratified Pairs (Single Session)9:30 am
Elkmont Stratified Side Game Series (Session 5 of 5)9:30 am
Marlene Wass Open KOs (Round 3 & 4 of 4)9:30 am & 1:30 pm
Grotto Falls Compact KOs (Round 1 & 2 of 2)
     Finish in one day
9:30 am & 1:30 pm
5/20/50 Stratified Pairs (Single Session)9:30 am, 1:30 pm, 7:30 pm
Cosby Knob Fast Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     24 board sessions, 5 minutes per board
10:00 am & TBA
Redbud Stratified Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:30 pm & 7:30 pm
Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:30 pm & 7:30 pm
Stratified Mid-Flight Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:30 pm & 7:30 pm
Iris Bracketed Round-Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)
     9 team brackets
1:30 pm & 7:30 pm
NLM 100/300/500 Stratified Pairs (Single Session)1:30 pm, 7:30 pm
Newfound Gap Stratified Side Game Series (Session 1, 2 of 4)1:30 pm, 7:30 pm
Strati-Flighted B/C/D Zip Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Strati-Flighted A/X/Y Swiss Teams (Single Session)
     4 six board rounds; 5 minutes per board
7:30 pm

Sunday, April 26, 2020


Greenbriar Fast Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     2 sessions/24 boards each/5 minutes per board
9:30 am & TBA
Geoff Greene Bracketed Round-Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)
     9 team brackets; extra teams in bottom bracket
9:30 am & TBA
5/20/50 Stratified Pairs (Single Session)9:30 am, 1:30 pm
NLM 100/300/500 Stratified Pairs (Single Session)9:30 am, 1:30 pm
Newfound Gap Stratified Side Game Series (Session 3, 4 of 4)9:30 am, TBA