Tournament Schedule

2020 Summer NABC

Jul 15-26, 2020

Palais des congres de Montreal

, Montreal, QC H1A 0A1



Tournament & Partnership Chair

Mark Hudson Email: mark.hudson@acbl.org

Director in Charge

McKenzie Myers

Partnership Desk

Stratification

1 NAP C :   A: 0-0
2 0-5 Stratified Pairs :   A: 0-5
3 0-50 Stratified Pairs, by avge :   A: 20-50B: 10-20C: 0-10
4 0-100 Stratified Pairs, by avge :   A: 50-100B: 20-50C: 0-20
5 0-300 Stratified Pairs/Swiss, by avge :   A: 200-300B: 100-200C: 0-100
6 Gold Rush, by avge :   7: 300-7503: 100-3001: 0-100
7 NABC 0-2500 Pairs :   A: 0-2500
8 Three-Flight Events B/C, by avge :   B: 1500-3000C: 0-1500
9 Limited Bracketed Swiss :   B: 0-3000
10 Youth NABC :   A: 20-5000B: 5-20C: 0-5
11 NABC 0-6000 Pairs :   A: 0-6000
12 NABC 0-10000 Pairs/Swiss :   O: 0-10000
13 Open Bracketed KO :   A: Bracketed by attendance
14 Three-Flight Events A/X , by avge :   A: 5000+X: 0-5000
15 Stratified Open Pairs/Swiss/BAM, by avge :   A: 3000+B: 750-3000C: 0-750
16 Two- Flight Events A/X/Y , by avge, no GR :   A: 6000+X: 4000-6000Y: 0-4000
17 Two-Flight Events with GR, A/B/C, by avge :   A: 3000+B: 1500-3000C: 0-1500
18 NABC Open :   O: Bracketed by attendance

Schedule

Print this page

Wednesday, July 15, 2020


President's Cup North American Pairs Flight C (Session 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Baldwin North American Pairs Flight A (Session 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Golder North American Pairs Flight B (Session 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm

Thursday, July 16, 2020


International Fund 299er Pairs (Single Session)1:00 pm
International Fund 49er Pairs (Single Session)1:00 pm
International Fund Open Pairs (Single Session)1:00 pm
International Fund Swiss Teams (Single Session)1:00 pm
President's Cup North American Pairs Flight C (Session 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Baldwin North American Pairs Flight A (Session 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Golder North American Pairs Flight B (Session 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Thursday Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Thursday Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 750 MPs
1:00 pm & 7:30 pm
Educational Foundation 99er Pairs (Single Session)7:30 pm
Educational Foundation 299er Pairs (Single Session)7:30 pm
Educational Foundation Open Pairs (Single Session)7:30 pm
Educational Foundation Knockout Teams (Round 1 of 3)
     Continues Fri and Sat at 9 AM
7:30 pm

Friday, July 17, 2020


Educational Foundation Knockout Teams (Round 2 of 3)
     Continues Fri and Sat at 9 AM
9:00 am
Fri-Sat Morning Swiss Teams (Session 1 of 2)
     Continues Sat at 9 AM
9:00 am
Fri-Sat Side Game Series (Session 1, 2, 3 of 6)9:00 am, 1:00 pm, 7:30 pm
Friday AM 299er I/N Pairs (Single Session)10:00 am
Friday AM 49er I/N Pairs (Single Session)10:00 am
Friday AM Bridge Plus+ (Single Session)
     Free lesson in French, then 14 hands
10:00 am
Friday Daylight Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Friday Daylight Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Friday Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 750 MPs
10:00 am & 3:00 pm
Fri-Sat Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
VON ZEDWITZ LIFE MASTER PAIRS (Session 1 & 2 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semifinal, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
BRUCE LM-6000 LIFE MASTER PAIRS (Session 1 & 2 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semifinal, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
YOUNG 0-2500 PAIRS (Session 1 & 2 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semifinal, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
Friday Aft 299er I/N Pairs (Single Session)3:00 pm
Friday Aft 49er I/N Pairs (Single Session)3:00 pm
Friday Eve 99er I/N Pairs (Single Session)7:30 pm
Friday Eve 299er I/N Pairs (Single Session)7:30 pm
Friday Eve Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Friday Zip Knockout Teams11:30 pm

Saturday, July 18, 2020


Educational Foundation Knockout Teams (Round 3 of 3)
     Continues Fri and Sat at 9 AM
9:00 am
Fri-Sat Morning Swiss Teams (Session 2 of 2)
     Continues Sat at 9 AM
9:00 am
Fri-Sat Side Game Series (Session 4, 5, 6 of 6)9:00 am, 1:00 pm, 7:30 pm
Saturday AM 299er I/N Pairs (Single Session)10:00 am
Saturday AM 49er I/N Pairs (Single Session)10:00 am
Saturday AM Bridge Plus+ (Single Session)
     Free lesson in English, then 14 hands
10:00 am
Saturday Daylight Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Saturday Daylight Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Saturday Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 750 MPs
10:00 am & 3:00 pm
Sat-Sun Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Fri-Sat Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Saturday A/X Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Saturday Open Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
VON ZEDWITZ LIFE MASTER PAIRS (Session 3 & 4 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semifinal, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
BRUCE LM-6000 LIFE MASTER PAIRS (Session 3 & 4 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semifinal, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
YOUNG 0-2500 PAIRS (Session 3 & 4 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semifinal, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
0-10000 Pairs (Session 1 & 2 of 4)
     2 qualifying, 2 final sessions
1:00 pm & 7:30 pm
Saturday B/C Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No Player over 3000 MPs
1:00 pm & 7:30 pm
Saturday Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 750 MPs
1:00 pm & 7:30 pm
Saturday Aft 299er I/N Pairs (Single Session)3:00 pm
Saturday Aft 49er I/N Pairs (Single Session)3:00 pm
Saturday Eve 299er I/N Pairs (Single Session)7:30 pm
Saturday Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Saturday Zip Knockout Teams11:30 pm

Sunday, July 19, 2020


Sun-Tue Morning Side Series (Session 1 of 3)9:00 am
Sunday AM 299er I/N Pairs (Single Session)10:00 am
Sunday AM 299er I/N Swiss Teams (Single Session)10:00 am
Sunday AM 49er I/N Pairs (Single Session)10:00 am
Sunday AM Bridge Plus+ (Single Session)
     Free lesson in English, then 14 hands
10:00 am
Sunday Daylight A/X/Y Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Sunday Daylight Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Sunday Daylight Bracketed B Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 MPs
10:00 am & 3:00 pm
Sunday Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 750 MPs
10:00 am & 3:00 pm
Sat-Sun Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Sunday Bracketed Round Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Sunday Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
VON ZEDWITZ LIFE MASTER PAIRS (Session 5 & 6 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semifinal, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
BRUCE LM-6000 LIFE MASTER PAIRS (Session 5 & 6 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semifinal, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
YOUNG 0-2500 PAIRS (Session 5 & 6 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semifinal, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
0-10000 Pairs (Session 3 & 4 of 4)
     2 qualifying, 2 final sessions
1:00 pm & 7:30 pm
Sun-Tue Aft/Eve Side Series (Session 1, 2 of 6)1:00 pm, 7:30 pm
Sunday Aft 299er I/N Pairs (Single Session)3:00 pm
Sunday Aft 299er I/N Swiss Teams (Single Session)3:00 pm
Sunday Aft 49er I/N Pairs (Single Session)3:00 pm
Sunday Eve 299er I/N Pairs (Single Session)7:30 pm
Sunday Eve 299er I/N Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Sunday Eve Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Sunday Zip Knockout Teams11:30 pm

Monday, July 20, 2020


Sun-Tue Morning Side Series (Session 2 of 3)9:00 am
Monday AM 299er I/N Pairs (Single Session)10:00 am
Monday AM 49er I/N Pairs (Single Session)10:00 am
Monday Daylight A/X/Y Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Monday Daylight Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Monday Daylight Bracketed B Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 MPs
10:00 am & 3:00 pm
Monday Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 750 MPs
10:00 am & 3:00 pm
Spingold Bye Swiss (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Mon-Tue Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Monday Open Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
WAGAR WOMEN'S PAIRS (Session 1 & 2 of 4)
     2 qualifying & 2 final sessions
1:00 pm & 7:30 pm
TRUSCOTT USPC SENIOR SWISS TEAMS (Session 1 & 2 of 4)
     Players must be born before Jan 1, 1960
1:00 pm & 7:30 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 1 & 2 of 14)
     Preregistration closes 5 PM Sunday, July 19
1:00 pm & 7:30 pm
Sun-Tue Aft/Eve Side Series (Session 3, 4 of 6)1:00 pm, 7:30 pm
Monday Aft 299er I/N Pairs (Single Session)3:00 pm
Monday Aft 49er I/N Pairs (Single Session)3:00 pm
Monday Eve 299er I/N Pairs (Single Session)7:30 pm
Monday-Tuesday Evening Gold Rush Pairs (Session 1 of 2)7:30 pm
Monday Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Monday Zip Knockout Teams11:30 pm

Tuesday, July 21, 2020


Monday-Tuesday Evening Gold Rush Pairs (Session 2 of 2)9:00 am
Sun-Tue Morning Side Series (Session 3 of 3)9:00 am
Tuesday Morning 299er I/N Pairs (Single Session)10:00 am
Tuesday Morning 49er I/N Pairs (Single Session)10:00 am
Tuesday Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Tuesday Daylight Bracketed Round Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Tuesday Daylight Women's Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Tuesday Daylight Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
0-2500 MINI-SPINGOLD (Session 1 & 2 of 12)1:00 pm & 7:30 pm
Tue-Wed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Mon-Tue Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Tuesday Open Board-A-Match (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Tuesday Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
WAGAR WOMEN'S PAIRS (Session 3 & 4 of 4)
     2 qualifying & 2 final sessions
1:00 pm & 7:30 pm
TRUSCOTT USPC SENIOR SWISS TEAMS (Session 3 & 4 of 4)
     Players must be born before Jan 1, 1960
1:00 pm & 7:30 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 3 & 4 of 14)
     Preregistration closes 5 PM Sunday, July 19
1:00 pm & 7:30 pm
0-6000 MINI-SPINGOLD (Round 1 & 2 of 12)
     Preregistration required by 11 AM Tuesday, July 21
1:00 pm & 7:30 pm
Sun-Tue Aft/Eve Side Series (Session 5, 6 of 6)1:00 pm, 7:30 pm
Tuesday Aft 299er I/N Pairs (Single Session)3:00 pm
Tuesday Aft 49er I/N Pairs (Single Session)3:00 pm
Tuesday Eve 299er I/N Pairs (Single Session)7:30 pm
Tuesday Eve Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Tuesday Late Zip Knockout Teams (Single Session)11:30 pm

Wednesday, July 22, 2020


Wednesday-Friday Morning Side Pairs (Session 1 of 3)9:00 am
Wednesday Morn 299er I/N Pairs (Single Session)10:00 am
Wednesday Morn 49er I/N Pairs (Single Session)10:00 am
Wednesday Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Wednesday Bracketed B Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Wednesday Daylight Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Wednesday Daylight A/X/Y Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 5 & 6 of 14)
     Preregistration closes 5 PM Sunday, July 19
12:00 pm & 7:00 pm
FREEMAN MIXED BOARD-A-MATCH TEAMS (Session 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
WERNHER OPEN PAIRS (Session 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
0-2500 MINI-SPINGOLD (Session 3 & 4 of 12)1:00 pm & 7:30 pm
Wednesday-Thursday Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Tue-Wed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Wednesday Open Swiss (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-6000 MINI-SPINGOLD (Round 3 & 4 of 12)
     Preregistration required by 11 AM Tuesday, July 21
1:00 pm & 7:30 pm
Wednesday-Friday Afternoon-Evening Side Series (Session 1, 2 of 6)1:00 pm, 7:30 pm
Wednesday Aft 299er I/N Pairs (Single Session)3:00 pm
Wednesday Aft 49er I/N Pairs (Single Session)3:00 pm
Wednesday Eve 299er I/N Pairs (Single Session)7:30 pm
Wednesday-Thursday Evening Swiss Teams (Session 1 of 2)7:30 pm
Wednesday Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Wednesday Late Zip Knockout Teams (Single Session)11:30 pm

Thursday, July 23, 2020


Wednesday-Friday Morning Side Pairs (Session 2 of 3)9:00 am
2 Thursday Morning 299er I/N Pairs (Single Session)10:00 am
Thursday Morning Cardrook Pairs (Single Session)10:00 am
2 Thursday Morning 49er I/N Pairs (Single Session)10:00 am
Thursday Morning Youth Pairs (Single Session)10:00 am
2 Thursday Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
2 Thursday Daylight Bracketed B Round Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
2 Thursday Daylight A/X Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
2 Thursday Daylight B/C Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
2 Thursday Daylight A/X/Y Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 7 & 8 of 14)
     Preregistration closes 5 PM Sunday, July 19
12:00 pm & 7:00 pm
FREEMAN MIXED BOARD-A-MATCH TEAMS (Session 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
WERNHER OPEN PAIRS (Session 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
0-2500 MINI-SPINGOLD (Session 5 & 6 of 12)1:00 pm & 7:30 pm
Wednesday-Thursday Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
2 Thursday Bracketed Round Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
2 Thursday Mixed Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
2 Thursday Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
2 Thu-Fri Collegiate Bridge Bowl ChampTeams (Session 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
0-6000 MINI-SPINGOLD (Round 5 & 6 of 12)
     Preregistration required by 11 AM Tuesday, July 21
1:00 pm & 7:30 pm
Wednesday-Friday Afternoon-Evening Side Series (Session 3, 4 of 6)1:00 pm, 7:30 pm
Thursday Afternoon Cardrook Pairs (Single Session)2:00 pm
Thursday Afternoon Youth Pairs (Single Session)2:00 pm
Thursday Afternoon Youth Swiss (Single Session)2:00 pm
2 Thursday Afternoon 299er I/N Pairs (Single Session)3:00 pm
2 Thursday Afternoon 49er I/N Pairs (Single Session)3:00 pm
2 Thursday Evening 299er I/N Pairs (Single Session)7:30 pm
Wednesday-Thursday Evening Swiss Teams (Session 2 of 2)7:30 pm
2 Thursday Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
2 Thursday Late Zip Knockout Teams (Single Session)11:30 pm

Friday, July 24, 2020


Wednesday-Friday Morning Side Pairs (Session 3 of 3)9:00 am
2 Friday Morning 299er I/N Pairs (Single Session)10:00 am
Friday Morning Cardrook Pairs (Single Session)10:00 am
2 Friday Morning 49er I/N Pairs (Single Session)10:00 am
Baron Barclay National Youth Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:00 pm
2 Friday Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
2 Friday Daylight Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
2 Friday Daylight Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
0-2500 MINI-SPINGOLD (Session 7 & 8 of 12)12:00 pm & 7:00 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 9 & 10 of 14)
     Preregistration closes 5 PM Sunday, July 19
12:00 pm & 7:00 pm
0-6000 MINI-SPINGOLD (Round 7 & 8 of 12)
     Preregistration required by 11 AM Tuesday, July 21
12:00 pm & 7:00 pm
ROTH OPEN SWISS TEAMS (Session 1 & 2 of 6)1:00 pm & 7:30 pm
2 Friday-Saturday Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
2Fri Collegiate Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
2 Thu-Fri Collegiate Bridge Bowl ChampTeams (Session 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
BEAN RED RIBBON PAIRS (Session 1 & 2 of 4)
     Prequalification required
1:00 pm & 7:30 pm
Wednesday-Friday Afternoon-Evening Side Series (Session 5, 6 of 6)1:00 pm, 7:30 pm
Friday Afternoon Cardrook Pairs (Single Session)2:00 pm
Friday Afternoon Youth Pairs (Single Session)2:00 pm
2 Friday Afternoon 299er I/N Pairs (Single Session)3:00 pm
2 Friday Afternoon 49er I/N Pairs (Single Session)3:00 pm
2 Friday Evening 299er I/N Pairs (Single Session)7:30 pm
2 Friday Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
2 Friday Late Zip Knockout Teams (Single Session)11:30 pm

Saturday, July 25, 2020


2 Saturday-Sunday Side Pairs (Session 1, 2, 3 of 5)9:00 am, 1:00 pm, 7:30 pm
2 Saturday Morning 299er I/N Pairs (Single Session)10:00 am
Saturday Morning Cardrook Pairs (Single Session)10:00 am
2 Saturday Morning 49er I/N Pairs (Single Session)10:00 am
National Youth Open Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:00 pm
2 Saturday Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
2 Saturday Daylight Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
2 Saturday Daylight Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
0-2500 MINI-SPINGOLD (Session 9 & 10 of 12)12:00 pm & 7:00 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 11 & 12 of 14)
     Preregistration closes 5 PM Sunday, July 19
12:00 pm & 7:00 pm
0-6000 MINI-SPINGOLD (Round 9 & 10 of 12)
     Preregistration required by 11 AM Tuesday, July 21
12:00 pm & 7:00 pm
ROTH OPEN SWISS TEAMS (Session 3 & 4 of 6)1:00 pm & 7:30 pm
0-10,000 MIXED SWISS TEAMS (Session 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
2 Friday-Saturday Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
2 Saturday-Sunday Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
2 Saturday Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
2Sat Collegiate Championship Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
BEAN RED RIBBON PAIRS (Session 3 & 4 of 4)
     Prequalification required
1:00 pm & 7:30 pm
Saturday Afternoon Cardrook Pairs (Single Session)2:00 pm
Saturday Afternoon Youth Open Swiss Teams (Single Session)2:00 pm
2 Saturday Afternoon 299er I/N Pairs (Single Session)3:00 pm
2 Saturday Afternoon 49er I/N Pairs (Single Session)3:00 pm
2 Saturday Evening 299er I/N Pairs (Single Session)7:30 pm
2 Saturday Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
2 Saturday Late Zip Knockout Teams (Single Session)11:30 pm

Sunday, July 26, 2020


2 Sunday Morning 299er I/N Pairs (Single Session)10:00 am
2 Sunday Morning 299er I/N Swiss Teams (Single Session)10:00 am
2 Sunday Morning 49er I/N Pairs (Single Session)10:00 am
2 Sunday Fast Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 1:00 pm
2 Saturday-Sunday Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)10:00 am & 2:00 pm
2 Sunday Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:00 pm
2 Sunday Morning Bracketed B Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & TBA
2 Sunday Morning A/X/Y Swiss (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & TBA
2 Saturday-Sunday Side Pairs (Session 4, 5 of 5)10:00 am, 2:00 pm
ROTH OPEN SWISS TEAMS (Session 5 & 6 of 6)11:00 am & 5:00 pm
0-2500 MINI-SPINGOLD (Session 11 & 12 of 12)11:00 am & 5:00 pm
0-10,000 MIXED SWISS TEAMS (Session 3 & 4 of 4)11:00 am & 5:00 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 13 & 14 of 14)
     Preregistration closes 5 PM Sunday, July 19
11:00 am & 5:00 pm
0-6000 MINI-SPINGOLD (Round 11 & 12 of 12)
     Preregistration required by 11 AM Tuesday, July 21
11:00 am & 5:00 pm
2 Sunday Afternoon 299er I/N Pairs (Single Session)2:00 pm
2 Sunday Afternoon 299er I/N Swiss Teams (Single Session)2:00 pm
2 Sunday Afternoon 49er I/N Pairs (Single Session)2:00 pm