Tournament Schedule

2016 Summer NABC

Jul 20-31, 2016

Marriott Wardman Park

2660 Woodley Rd NW, Washington, DC 20008


No Tournament Flyer Available

View Tournament Link

View Tournament Results


Tournament & Partnership Chair

Wendy Sullivan Email: wendy.sullivan@acbl.org

Director in Charge

Steve Bates

Partnership Desk

Stratification

1 0-5 Stratified :   A: 0-5
2 0-20 Stratified :   A: 10-20B: 5-10C: 0-5
3 49er :   A: 20-50B: 10-20C: 0-10
4 299er :   A: 200-300B: 100-200C: 0-100
5 Gold Rush :   7: 500-7503: 200-5001: 0-200
6 0-1500 Pairs :   A: 0-1500
7 Limited Bracketed KO/Swiss :   B: 0-2000
8 Stratiflighted B/C/D :   B: 1500-2500C: 750-1500D: 0-750
9 GNT Flight B :   B: 0-2500
10 Stratiflighted B/C Pairs/Swiss :   B: 1500-3000C: 0-1500
11 0-5000 LM Pairs :   A: 0-5000
12 GNT Flight A :   A: 0-6000
13 0-10,000 :   A: 0-10000
14 Stratiflighted A/B/C :   A: 3000+B: 1500-3000C: 0-1500
15 Stratiflighted A/X :   A: 3000+X: 0-3000
16 NABC Open :   O: Bracketed by attendance
17 Open Bracketed KO/Swiss :   A: Bracketed by attendance

Schedule

Print this page

Wednesday, July 20, 2016


MOREHEAD GRAND NATIONAL TEAMS, CHAMPIONSHIP FLIGHT (Round 1 & 2 of 10)
     Pre-qualification required
1:00 pm & 7:30 pm
GOLDMAN GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT A (Round 1 & 2 of 10)
     Pre-qualification required
1:00 pm & 7:30 pm
SHEINWOLD GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT B (Round 1 & 2 of 10)
     Pre-qualification required
1:00 pm & 7:30 pm
MACNAB GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT C (Round 1 & 2 of 10)
     Pre-qualification required
1:00 pm & 7:30 pm

Thursday, July 21, 2016


International Fund Stratified 299er Pairs (Single Session)1:00 pm
International Fund Stratified 49er Pairs (Single Session)1:00 pm
International Fund Swiss Teams (Single Session)1:00 pm
1st Thursday Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
1st Thursday A/B/C Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
MOREHEAD GRAND NATIONAL TEAMS, CHAMPIONSHIP FLIGHT (Round 3 & 4 of 10)
     Pre-qualification required
1:00 pm & 7:30 pm
GOLDMAN GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT A (Round 3 & 4 of 10)
     Pre-qualification required
1:00 pm & 7:30 pm
SHEINWOLD GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT B (Round 3 & 4 of 10)
     Pre-qualification required
1:00 pm & 7:30 pm
MACNAB GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT C (Round 3 & 4 of 10)
     Pre-qualification required
1:00 pm & 7:30 pm
Thurs-Fri Side Game Series (Session 1, 2 of 4)
     Thursday's games are International Fund Charity games
1:00 pm, 7:30 pm
Educational Foundation Stratified 299er Pairs (Single Session)7:30 pm
Education Foundation Stratified 49er Pairs (Single Session)7:30 pm
Educational Foundation Bracketed Knockout Teams (Round 1 of 3)
     Continues Fri & Sat AM
7:30 pm

Friday, July 22, 2016


1st Fri-Sat Compact KO (Round 1 of 2)9:00 am
1st Fri-Sun AM Side Game Series (Session 1 of 3)9:00 am
Educational Foundation Bracketed Knockout Teams (Round 2 of 3)
     Continues Fri & Sat AM
9:00 am
Stratified 0-20 Pairs (Single Session)
     0-5 Newcomers Play Free Today!
10:00 am
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight A/B/C Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Stratified 299er Pairs (Single Session)
     0-5 Newcomers Play Free Today!
10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Stratified 49er Pairs (Single Session)
     0-5 Newcomers Play Free Today!
10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
MOREHEAD GRAND NATIONAL TEAMS, CHAMPIONSHIP FLIGHT (Round 5 & 6 of 10)
     Pre-qualification required
12:00 pm & 7:00 pm
GOLDMAN GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT A (Round 5 & 6 of 10)
     Pre-qualification required
12:00 pm & 7:00 pm
SHEINWOLD GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT B (Round 5 & 6 of 10)
     Pre-qualification required
12:00 pm & 7:00 pm
MACNAB GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT C (Round 5 & 6 of 10)
     Pre-qualification required
12:00 pm & 7:00 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
VON ZEDTWITZ LIFE MASTER PAIRS (Session 1 & 2 of 6)1:00 pm & 7:30 pm
BRUCE LM-5000 LIFE MASTER PAIRS (Session 1 & 2 of 6)1:00 pm & 7:30 pm
YOUNG 0-1500 PAIRS (Session 1 & 2 of 6)1:00 pm & 7:30 pm
Fri-Sat Bracketed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
A/B/C Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Thurs-Fri Side Game Series (Session 3, 4 of 4)
     Thursday's games are International Fund Charity games
1:00 pm, 7:30 pm
Stratified 299er Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Saturday, July 23, 2016


1st Fri-Sat Compact KO (Round 2 of 2)9:00 am
Sat-Mon AM Bracketed Knockout Teams (Round 1 of 3)9:00 am
1st Fri-Sun AM Side Game Series (Session 2 of 3)9:00 am
Educational Foundation Bracketed Knockout Teams (Round 3 of 3)
     Continues Fri & Sat AM
9:00 am
Bridge Plus (Single Session)
     Free lesson, then 14 hands; no card fee
10:00 am
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight A/B/C Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight StratiFlighted A/X Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:30 pm
DaylightBracketed B Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 MPs. Bracket of 8 teams by ave.Top 3 of each earn gold.
10:00 am & 3:30 pm
Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
MOREHEAD GRAND NATIONAL TEAMS, CHAMPIONSHIP FLIGHT (Round 7 & 8 of 10)
     Pre-qualification required
12:00 pm & 7:00 pm
GOLDMAN GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT A (Round 7 & 8 of 10)
     Pre-qualification required
12:00 pm & 7:00 pm
SHEINWOLD GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT B (Round 7 & 8 of 10)
     Pre-qualification required
12:00 pm & 7:00 pm
MACNAB GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT C (Round 7 & 8 of 10)
     Pre-qualification required
12:00 pm & 7:00 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-10,000 NABC PAIRS (Session 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
VON ZEDTWITZ LIFE MASTER PAIRS (Session 3 & 4 of 6)1:00 pm & 7:30 pm
BRUCE LM-5000 LIFE MASTER PAIRS (Session 3 & 4 of 6)1:00 pm & 7:30 pm
YOUNG 0-1500 PAIRS (Session 3 & 4 of 6)1:00 pm & 7:30 pm
Fri-Sat Bracketed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Sat-Sun Bracketed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
A/B/C Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Collegiate Bridgebowl Championship (Session 1 & 2 of 4)
     Pre-qualification required
1:00 pm & 7:30 pm
Sat-Sun Side Games Series (Session 1, 2 of 4)1:00 pm, 7:30 pm
Stratified 299er Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
StratiFlighted A/X Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
StratiFlighted B/C/D Side Swiss Teams (Single Session)
     No player over 3000 MPs
7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Sunday, July 24, 2016


Sun-Mon AM Compact Knockout Teams (Round 1 of 2)9:00 am
Sat-Mon AM Bracketed Knockout Teams (Round 2 of 3)9:00 am
1st Fri-Sun AM Side Game Series (Session 3 of 3)9:00 am
Bridge Plus (Single Session)
     Free lesson, then 14 hands; no card fee
10:00 am
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
StratiFlighted Daylight A/X Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
StratiFlighted Daylight B/C Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 MPs
10:00 am & 3:00 pm
Daylight StratiFlighted A/X Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:30 pm
Daylight StratiFlighted Bracketed B Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 MPs. Bracket of 8 teams by ave.Top 3 of each earn gold.
10:00 am & 3:30 pm
Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Stratified 299er Swiss Teams (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
MOREHEAD GRAND NATIONAL TEAMS, CHAMPIONSHIP FLIGHT (Round 9 & 10 of 10)
     Pre-qualification required
12:00 pm & 7:00 pm
GOLDMAN GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT A (Round 9 & 10 of 10)
     Pre-qualification required
12:00 pm & 7:00 pm
SHEINWOLD GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT B (Round 9 & 10 of 10)
     Pre-qualification required
12:00 pm & 7:00 pm
MACNAB GRAND NATIONAL TEAMS FLIGHT C (Round 9 & 10 of 10)
     Pre-qualification required
12:00 pm & 7:00 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-10,000 NABC PAIRS (Session 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
VON ZEDTWITZ LIFE MASTER PAIRS (Session 5 & 6 of 6)1:00 pm & 7:30 pm
BRUCE LM-5000 LIFE MASTER PAIRS (Session 5 & 6 of 6)1:00 pm & 7:30 pm
YOUNG 0-1500 PAIRS (Session 5 & 6 of 6)1:00 pm & 7:30 pm
Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Sat-Sun Bracketed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
StratifFlighted A/X Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
A/B/C Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Bracketed B Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 MPs. Bracket of 8 teams by ave.Top 3 of each earn gold.
1:00 pm & 7:30 pm
Collegiate Bridgebowl Championship (Session 3 & 4 of 4)
     Pre-qualification required
1:00 pm & 7:30 pm
Sat-Sun Side Games Series (Session 3, 4 of 4)1:00 pm, 7:30 pm
StratiFlighted A/X Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Side Board-A-Match Teams (Single Session)7:30 pm
StratiFlighted B/C/D Side Swiss Teams (Single Session)
     No player over 3000 MPs
7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Monday, July 25, 2016


Sun-Mon AM Compact Knockout Teams (Round 2 of 2)9:00 am
Mon-Wed AM Bracketed Knockout Teams (Round 1 of 3)9:00 am
Sat-Mon AM Bracketed Knockout Teams (Round 3 of 3)9:00 am
Mon-Wed AM Side Game Series (Session 1 of 3)9:00 am
Stratified 0-20 Pairs (Single Session)10:00 am
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Gold Rush Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight StratiFlighted A/X Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight A/B/C Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight StratiFlighted B/C Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 MPs
10:00 am & 3:00 pm
Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Mon-Tue Bracketed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
A/B/C Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Spingold/Wagar Bye Swiss (Session 1 & 2 of 2)
     (for teams with first-day byes)
1:00 pm & 7:30 pm
TRUSCOTT USPC SENIOR SWISS TEAMS (Session 1 & 2 of 4)
     Players must have been born before January 1, 1959.
1:00 pm & 7:30 pm
WAGAR WOMENS KNOCKOUT TEAMS (Round 1 & 2 of 10)
     Pre-registration is required by 5PM Sunday July 24.
1:00 pm & 7:30 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 1 & 2 of 14)
     Pre-registration is required by 5PM Sunday July 24.
1:00 pm & 7:30 pm
0-1500 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 1 & 2 of 12)
     Pre-registration is required by 5PM Sunday July 24.
1:00 pm & 7:30 pm
0-5000 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 1 & 2 of 12)
     Pre-registration is required by 5PM Sunday July 24.
1:00 pm & 7:30 pm
Mon-Tues Side Game Series (Session 1, 2 of 4)1:00 pm, 7:30 pm
Stratified 299er Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Tuesday, July 26, 2016


Tue-Wed AM Compact Knockout Teams (Round 1 of 2)9:00 am
Mon-Wed AM Bracketed Knockout Teams (Round 2 of 3)9:00 am
Mon-Wed AM Side Game Series (Session 2 of 3)9:00 am
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
StratiFlighted Daylight A/X Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
StratiFlighted Daylight B/C Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 MPs
10:00 am & 3:00 pm
Daylight StratiFlighted A/X Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:30 pm
Daylight StratiFlighted Bracketed B Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 MPs. Bracket of 8 teams by ave.Top 3 of each earn gold.
10:00 am & 3:30 pm
Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
WAGAR WOMENS KNOCKOUT TEAMS (Round 3 & 4 of 10)
     Pre-registration is required by 5PM Sunday July 24.
12:00 pm & 7:00 pm
Fast Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 4:00 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Tue-Wed Bracketed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Mon-Tue Bracketed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
StratifFlighted A/X Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
A/B/C Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Bracketed B Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 MPs. Bracket of 8 teams by ave.Top 3 of each earn gold.
1:00 pm & 7:30 pm
TRUSCOTT USPC SENIOR SWISS TEAMS (Session 3 & 4 of 4)
     Players must have been born before January 1, 1959.
1:00 pm & 7:30 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 3 & 4 of 14)
     Pre-registration is required by 5PM Sunday July 24.
1:00 pm & 7:30 pm
0-5000 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 3 & 4 of 12)
     Pre-registration is required by 5PM Sunday July 24.
1:00 pm & 7:30 pm
0-1500 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 3 & 4 of 12)
     Pre-registration is required by 5PM Sunday July 24.
1:00 pm & 7:30 pm
Mon-Tues Side Game Series (Session 3, 4 of 4)1:00 pm, 7:30 pm
Stratified 299er Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Wednesday, July 27, 2016


Tue-Wed AM Compact Knockout Teams (Round 2 of 2)9:00 am
Mon-Wed AM Bracketed Knockout Teams (Round 3 of 3)9:00 am
Mon-Wed AM Side Game Series (Session 3 of 3)9:00 am
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Gold Rush Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight StratiFlighted A/X Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight A/B/C Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight StratiFlighted B/C Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 MPs
10:00 am & 3:00 pm
Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 5 & 6 of 14)
     Pre-registration is required by 5PM Sunday July 24.
12:00 pm & 7:00 pm
WAGAR WOMENS KNOCKOUT TEAMS (Round 5 & 6 of 10)
     Pre-registration is required by 5PM Sunday July 24.
12:00 pm & 7:00 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
FREEMAN MIXED BOARD-A-MATCH TEAMS (Session 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
WERNHER OPEN PAIRS (Session 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Wed-Thurs Bracketed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Tue-Wed Bracketed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
A/B/C Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-1500 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 5 & 6 of 12)
     Pre-registration is required by 5PM Sunday July 24.
1:00 pm & 7:30 pm
0-5000 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 5 & 6 of 12)
     Pre-registration is required by 5PM Sunday July 24.
1:00 pm & 7:30 pm
Wed-Fri Side Game Series (Session 1, 2 of 6)1:00 pm, 7:30 pm
Stratified 299er Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
StratiFlighted A/X Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
StratiFlighted B/C/D Side Swiss Teams (Single Session)
     No player over 3000 MPs
7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Thursday, July 28, 2016


Thurs-Sat AM Bracketed Knockout Teams (Round 1 of 3)9:00 am
Thurs-Sat AM Side Game Series (Session 1 of 3)9:00 am
YNABC Youth Pairs (Single Session)10:00 am
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
StratiFlighted Daylight A/X Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
StratiFlighted Daylight B/C Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 MPs
10:00 am & 3:00 pm
Daylight StratiFlighted A/X Swiss (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:30 pm
Daylight StratiFlighted Bracketed B Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 MPs. Bracket of 8 teams by ave.Top 3 of each earn gold.
10:00 am & 3:30 pm
YNABC Cardrook Pairs (Single Session)10:00 am, 2:00 pm
Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
WAGAR WOMENS KNOCKOUT TEAMS (Round 7 & 8 of 10)
     Pre-registration is required by 5PM Sunday July 24.
12:00 pm & 7:00 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 7 & 8 of 14)
     Pre-registration is required by 5PM Sunday July 24.
12:00 pm & 7:00 pm
0-5000 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 7 & 8 of 12)
     Pre-registration is required by 5PM Sunday July 24.
12:00 pm & 7:00 pm
0-1500 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 7 & 8 of 12)
     Pre-registration is required by 5PM Sunday July 24.
12:00 pm & 7:00 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
FREEMAN MIXED BOARD-A-MATCH TEAMS (Session 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
WERNHER OPEN PAIRS (Session 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Wed-Thurs Bracketed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
StratifFlighted A/X Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
A/B/C Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Bracketed B Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 MPs. Bracket of 8 teams by ave.Top 3 of each earn gold.
1:00 pm & 7:30 pm
Wed-Fri Side Game Series (Session 3, 4 of 6)1:00 pm, 7:30 pm
YNABC Youth Teams (Single Session)2:00 pm
Stratified 299er Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Friday, July 29, 2016


Fri-Sat AM Compact Knockout Teams (Round 1 of 2)9:00 am
Thurs-Sat AM Bracketed Knockout Teams (Round 2 of 3)9:00 am
Thurs-Sat AM Side Game Series (Session 2 of 3)9:00 am
BARON BARCLAY NATIONAL YOUTH OPEN PAIRS (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:00 pm
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight A/B/C Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Bracketed Teams (Session 1 & 2 of 2)
     Top bracket open to all, played as Swiss
10:00 am & 3:30 pm
YNABC Cardrook Pairs (Single Session)10:00 am, 2:00 pm
Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 9 & 10 of 14)
     Pre-registration is required by 5PM Sunday July 24.
12:00 pm & 7:00 pm
WAGAR WOMENS KNOCKOUT TEAMS (Round 9 & 10 of 10)
     Pre-registration is required by 5PM Sunday July 24.
12:00 pm & 7:00 pm
0-1500 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 9 & 10 of 12)
     Pre-registration is required by 5PM Sunday July 24.
12:00 pm & 7:00 pm
0-5000 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 9 & 10 of 12)
     Pre-registration is required by 5PM Sunday July 24.
12:00 pm & 7:00 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
ROTH OPEN SWISS TEAMS (Session 1 & 2 of 6)1:00 pm & 7:30 pm
Fri-Sat Bracketed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
A/B/C Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
BEAN RED RIBBON PAIRS (Session 1 & 2 of 4)
     Pre-qualification required
1:00 pm & 7:30 pm
Wed-Fri Side Game Series (Session 5, 6 of 6)1:00 pm, 7:30 pm
YNABC Consolation Pairs (Single Session)2:00 pm
Stratified 299er Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Saturday, July 30, 2016


Fri-Sat AM Compact Knockout Teams (Round 2 of 2)9:00 am
Thurs-Sat AM Bracketed Knockout Teams (Round 3 of 3)9:00 am
Thurs-Sat AM Side Game Series (Session 3 of 3)9:00 am
Side Swiss Teams (Single Session)9:00 am, 7:30 pm
BRIDGE BASE ONLINE NATIONAL YOUTH SWISS TEAMS (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:00 pm
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
StratiFlighted Daylight A/X Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
StratiFlighted Daylight B/C Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 MPs
10:00 am & 3:00 pm
Daylight StratiFlighted A/X Swiss (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:30 pm
Daylight StratiFlighted Bracketed B Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 MPs. Bracket of 8 teams by ave.Top 3 of each earn gold.
10:00 am & 3:30 pm
YNABC Cardrook Pairs (Single Session)10:00 am, 2:00 pm
Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 11 & 12 of 14)
     Pre-registration is required by 5PM Sunday July 24.
12:00 pm & 7:00 pm
0-1500 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 11 & 12 of 12)
     Pre-registration is required by 5PM Sunday July 24.
12:00 pm & 7:00 pm
0-5000 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 11 & 12 of 12)
     Pre-registration is required by 5PM Sunday July 24.
12:00 pm & 7:00 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-10000 MIXED SWISS TEAMS (Session 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
ROTH OPEN SWISS TEAMS (Session 3 & 4 of 6)1:00 pm & 7:30 pm
Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Sat-Sun Bracketed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Fri-Sat Bracketed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
A/B/C Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
BEAN RED RIBBON PAIRS (Session 3 & 4 of 4)
     Pre-qualification required
1:00 pm & 7:30 pm
Sat-Sun Side Game Series (Session 1, 2 of 4)1:00 pm, 7:30 pm
YNABC Consolation Swiss (Single Session)2:00 pm
Stratified 299er Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Sunday, July 31, 2016


Bracketed B Teams (2 Session Playthrough)
     No player over 3000 MPs. Playthrough with 1/2 break
10:00 am
StratiFlighted A/X Swiss (2 Session Playthrough)
     Playthrough with 1/2 hr break
10:00 am
Sat-Sun Bracketed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)10:00 am & 2:00 pm
A/B/C Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 2:30 pm
Stratified 299er Swiss Teams (Single Session)10:00 am, 2:30 pm
Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 2:30 pm
Sat-Sun Side Game Series (Session 3, 4 of 4)10:00 am, 2:30 pm
Fast Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)11:00 am & 2:30 pm
0-10000 MIXED SWISS TEAMS (Session 3 & 4 of 4)11:00 am & 5:00 pm
ROTH OPEN SWISS TEAMS (Session 5 & 6 of 6)11:00 am & 5:00 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 13 & 14 of 14)
     Pre-registration is required by 5PM Sunday July 24.
11:00 am & 5:00 pm