Tournament Schedule

2014 Summer NABC

Jul 17-27, 2014

Las Vegas Hotel

3000 Paradise Road, Las Vegas, NV 89109

PH: (888) 732-7117


No Tournament Flyer Available

View Tournament Link

View Tournament Results


Tournament Chair


Email:

Partnership Chair

LeAnn Brower
Email: leann.brower@acbl.org

Director in Charge

Nancy Boyd

Partnership Desk

Stratification

1 Bridge Plus :   A: 5
2 0-300 Stratified :   A: 200-300B: 100-200C: 50-100D: 20-50E: 0-20
3 GNT Flight C :   C: 0-499
4 Gold Rush :   7: 300-7503: 0-300
5 0-1500 Spingold :   B: 0-1500
6 LM-1500 Pairs :   B: 0-1500
7 Stratiflighted B/C/D :   B: 1000-2000C: 500-1000D: 0-500
8 GNT Flight B :   B: 0-2500
9 0-3000 Stratified Pairs :   A: 2000-3000B: 1000-2000C: 0-1000
10 Round Robin Swiss :   B: 0-3000
11 0-5000 Spingold :   A: 0-5000
12 LM-5000 Pairs :   A: 0-5000
13 GNT Flight A :   A: 0-6000
14 0-10,000 :   A: 0-10000
15 NABC Open :   O: Bracketed by attendance
16 Stratified Open Pairs/Swiss :   A: 2000+B: 750-2000C: 0-750
17 Open Bracketed KO :   A: Bracketed by attendance
18 Stratiflighted A/X :   A: 3000+X: 0-3000
19 Flight A/B :   A: 3000+B: 0-3000

Schedule

Print this page
Game Type
MP Limits
Start Time
 

Thursday, July 17, 2014


International Fund Stratified 299er Pairs (Single Session)1:00 pm
International Fund Swiss Teams (Single Session)1:00 pm
International Fund Stratified Open Pairs (Single Session)
     Session 1 of Thursday-Friday Side-Game Series
1:00 pm
A/B Stratified Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Mac Nab Grand National Teams, Flight C (Round 1 & 2 of 8)
     Pre-Qualification Required
1:00 pm & 7:30 pm
Sheinwold Grand National Teams, Flight B (Round 1 & 2 of 8)
     Pre-Qualification Required
1:00 pm & 7:30 pm
Morehead Grand National Teams, Championship Flight (Round 1 & 2 of 8)
     Pre-Qualification Required
1:00 pm & 7:30 pm
Goldman Grand National Teams, Flight A (Round 1 & 2 of 8)
     Pre-Qualification Required
1:00 pm & 7:30 pm
Educational Foundation 299er Pairs (Single Session)7:30 pm
Educational Foundation Bracketed Knockout Teams (Round 1 of 3)
     Continues Friday & Saturday Morning
7:30 pm
Educational Foundation Stratified Open Pairs (Single Session)
     Session 2 of Thursday-Friday Side-Game Series
7:30 pm

Friday, July 18, 2014


Friday-Saturday Morning Compact Knockout Teams (Round 1 of 2)9:00 am
Friday-Sunday Morning Side-Game Series (Session 1 of 3)9:00 am
Educational Foundation Bracketed Knockout Teams (Round 2 of 3)
     Continues Friday & Saturday Morning
9:00 am
299er Pairs (Single Session)9:00 am, 1:00 pm, 7:30 pm
Stratified Daylight Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Bruce LM-5000 Life Master Pairs (Session 1 & 2 of 6)1:00 pm & 7:30 pm
A/B Stratified Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Gold Rush Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Von Zedtwitz Life Master Pairs (Session 1 & 2 of 6)1:00 pm & 7:30 pm
Friday-Saturday Bracketed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Young LM-1500 Life Master Pairs (Session 1 & 2 of 6)1:00 pm & 7:30 pm
0-3000 Stratified Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Mac Nab Grand National Teams, Flight C (Round 3 & 4 of 8)
     Pre-Qualification Required
1:00 pm & 7:30 pm
Sheinwold Grand National Teams, Flight B (Round 3 & 4 of 8)
     Pre-Qualification Required
1:00 pm & 7:30 pm
Morehead Grand National Teams, Championship Flight (Round 3 & 4 of 8)
     Pre-Qualification Required
1:00 pm & 7:30 pm
Goldman Grand National Teams, Flight A (Round 3 & 4 of 8)
     Pre-Qualification Required
1:00 pm & 7:30 pm
Thursday-Friday Side-Game Series (Session 1, 2 of 2)
     Continuation from International Fund and Educational Foundation Games
1:00 pm, 7:30 pm
Stratified 299er Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Stratified Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Saturday, July 19, 2014


Friday-Saturday Morning Compact Knockout Teams (Round 2 of 2)9:00 am
Saturda-Monday Bracketed Knockout Teams (Round 1 of 3)9:00 am
Friday-Sunday Morning Side-Game Series (Session 2 of 3)9:00 am
Educational Foundation Bracketed Knockout Teams (Round 3 of 3)
     Continues Friday & Saturday Morning
9:00 am
299er Pairs (Single Session)9:00 am, 1:00 pm, 7:30 pm
Bridge Plus+ (Single Session)
     Free Lesson, Then 14 Hands, No Card Fee
10:00 am
A/B Stratified Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Gold Rush Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
0-3000 Stratified Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Bruce LM-5000 Life Master Pairs (Session 3 & 4 of 6)1:00 pm & 7:30 pm
A/B Stratified Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-3000 Round Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-10,000 NABC Pairs (Session 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Von Zedtwitz Life Master Pairs (Session 3 & 4 of 6)1:00 pm & 7:30 pm
Bracketed Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Saturday-Sunday Bracketed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Friday-Saturday Bracketed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Young LM-1500 Life Master Pairs (Session 3 & 4 of 6)1:00 pm & 7:30 pm
Collegiate Teams Championships (Round 1 & 2 of 4)
     2-Session Round Robin, followed by Knockout. Pre-Qualification Required
1:00 pm & 7:30 pm
Mac Nab Grand National Teams, Flight C (Round 5 & 6 of 8)
     Pre-Qualification Required
1:00 pm & 8:00 pm
Sheinwold Grand National Teams, Flight B (Round 5 & 6 of 8)
     Pre-Qualification Required
1:00 pm & 8:00 pm
Morehead Grand National Teams, Championship Flight (Round 5 & 6 of 8)
     Pre-Qualification Required
1:00 pm & 8:00 pm
Goldman Grand National Teams, Flight A (Round 5 & 6 of 8)
     Pre-Qualification Required
1:00 pm & 8:00 pm
Saturday-Sunday Side-Game Series (Session 1, 2 of 4)1:00 pm, 7:30 pm
Stratified 299er Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Strati-Flighted A/X Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Strati-Flighted B/C/D Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm
Junior Zip Knockout Teams
     25 Years Old and Younger Play Free
11:30 pm

Sunday, July 20, 2014


Saturda-Monday Bracketed Knockout Teams (Round 2 of 3)9:00 am
Friday-Sunday Morning Side-Game Series (Session 3 of 3)9:00 am
Stratified 299er Swiss Teams (Single Session)9:00 am, 1:00 pm, 7:30 pm
299er Pairs (Single Session)9:00 am, 1:00 pm, 7:30 pm
Bridge Plus+ (Single Session)
     Free Lesson, Then 14 Hands, No Card Fee
10:00 am
A/B Stratified Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
0-3000 Round Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Bruce LM-5000 Life Master Pairs (Session 5 & 6 of 6)1:00 pm & 7:30 pm
A/B Stratified Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Gold Rush Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-10,000 NABC Pairs (Session 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Von Zedtwitz Life Master Pairs (Session 5 & 6 of 6)1:00 pm & 7:30 pm
Saturday-Sunday Bracketed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Bracketed Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Sunday-Monday Bracketed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Young LM-1500 Life Master Pairs (Session 5 & 6 of 6)1:00 pm & 7:30 pm
0-3000 Stratified Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Collegiate Teams Championships (Round 3 & 4 of 4)
     2-Session Round Robin, followed by Knockout. Pre-Qualification Required
1:00 pm & 7:30 pm
Mac Nab Grand National Teams, Flight C (Round 7 & 8 of 8)
     Pre-Qualification Required
1:00 pm & 8:00 pm
Sheinwold Grand National Teams, Flight B (Round 7 & 8 of 8)
     Pre-Qualification Required
1:00 pm & 8:00 pm
Morehead Grand National Teams, Championship Flight (Round 7 & 8 of 8)
     Pre-Qualification Required
1:00 pm & 8:00 pm
Goldman Grand National Teams, Flight A (Round 7 & 8 of 8)
     Pre-Qualification Required
1:00 pm & 8:00 pm
Saturday-Sunday Side-Game Series (Session 3, 4 of 4)1:00 pm, 7:30 pm
Stratified Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Monday, July 21, 2014


Saturda-Monday Bracketed Knockout Teams (Round 3 of 3)9:00 am
Monday-Wednesday Morning Side-Game Series (Session 1 of 3)9:00 am
Monday-Tuesday Morning Stratified Swiss Teams (Session 1 of 2)9:00 am
299er Pairs (Single Session)9:00 am, 1:00 pm, 7:30 pm
A/B Stratified Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Gold Rush Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
0-3000 Stratified Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
A/B Stratified Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-3000 Round Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Truscott USPC Senior Swiss Teams (Session 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Monday-Tuesday Bracketed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Bracketed Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Sunday-Monday Bracketed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Spingold-Wagar Bye Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)
     Open Only to Teams with a Bye in Wagar, Spingold, Mini-, or Micro-Spingold
1:00 pm & 7:30 pm
0-1500 "Micro" Spingold Knockout Teams (Round 1 & 2 of 14)
     Pre-Registration Required by 5:00 pm. Sunday, July 20
1:00 pm & 7:30 pm
Spingold Knockout Teams (Round 1 & 2 of 14)
     Pre-Registration Required by 5:00 pm. Sunday, July 20
1:00 pm & 7:30 pm
0-5000 "Mini" Spingold Knockout Teams (Round 1 & 2 of 14)
     Pre-Registration Required by 5:00 pm. Sunday, July 20
1:00 pm & 7:30 pm
Wagar Women's Knockout Teams (Round 1 & 2 of 10)
     Pre-Registration Required by 5:00 pm. Sunday, July 20
1:00 pm & 8:00 pm
Monday-Tuesday Side-Game Series (Session 1, 2 of 4)1:00 pm, 7:30 pm
Stratified 299er Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Stratified Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Tuesday, July 22, 2014


Tuesday-Thursday Morning Bracketed Knockout Teams (Round 1 of 3)9:00 am
Monday-Tuesday Morning Stratified Swiss Teams (Session 2 of 2)9:00 am
Monday-Wednesday Morning Side-Game Series (Session 2 of 3)9:00 am
299er Pairs (Single Session)9:00 am, 1:00 pm, 7:30 pm
A/B Stratified Daylight Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
0-3000 Round Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Stratified Fast Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 4:00 pm
A/B Stratified Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Gold Rush Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Wernher Open Pairs (Session 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Truscott USPC Senior Swiss Teams (Session 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Tuesday-Wednesday Bracketed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Monday-Tuesday Bracketed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
0-3000 Stratified Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-1500 "Micro" Spingold Knockout Teams (Round 3 & 4 of 14)
     Pre-Registration Required by 5:00 pm. Sunday, July 20
1:00 pm & 7:30 pm
Spingold Knockout Teams (Round 3 & 4 of 14)
     Pre-Registration Required by 5:00 pm. Sunday, July 20
1:00 pm & 7:30 pm
0-5000 "Mini" Spingold Knockout Teams (Round 3 & 4 of 14)
     Pre-Registration Required by 5:00 pm. Sunday, July 20
1:00 pm & 7:30 pm
Wagar Women's Knockout Teams (Round 3 & 4 of 10)
     Pre-Registration Required by 5:00 pm. Sunday, July 20
1:00 pm & 8:00 pm
Monday-Tuesday Side-Game Series (Session 3, 4 of 4)1:00 pm, 7:30 pm
Stratified 299er Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Stratified Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Wednesday, July 23, 2014


Tuesday-Thursday Morning Bracketed Knockout Teams (Round 2 of 3)9:00 am
Wednesday-Thursday Morning Compact Knockout Teams (Round 1 of 2)9:00 am
Monday-Wednesday Morning Side-Game Series (Session 3 of 3)9:00 am
299er Pairs (Single Session)9:00 am, 1:00 pm, 7:30 pm
A/B Stratified Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Gold Rush Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
0-3000 Stratified Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
A/B Stratified Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-3000 Round Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Wernher Open Pairs (Session 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Wednesday-Thursday Bracketed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Tuesday-Wednesday Bracketed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Bracketed Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-1500 "Micro" Spingold Knockout Teams (Round 5 & 6 of 14)
     Pre-Registration Required by 5:00 pm. Sunday, July 20
1:00 pm & 7:30 pm
Spingold Knockout Teams (Round 5 & 6 of 14)
     Pre-Registration Required by 5:00 pm. Sunday, July 20
1:00 pm & 7:30 pm
0-5000 "Mini" Spingold Knockout Teams (Round 5 & 6 of 14)
     Pre-Registration Required by 5:00 pm. Sunday, July 20
1:00 pm & 7:30 pm
Wagar Women's Knockout Teams (Round 5 & 6 of 10)
     Pre-Registration Required by 5:00 pm. Sunday, July 20
1:00 pm & 8:00 pm
Wednesday-Friday Side-Game Series (Session 1, 2 of 6)1:00 pm, 7:30 pm
Stratified 299er Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Strati-Flighted A/X Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Strati-Flighted B/C/D Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Thursday, July 24, 2014


Tuesday-Thursday Morning Bracketed Knockout Teams (Round 3 of 3)9:00 am
Wednesday-Thursday Morning Compact Knockout Teams (Round 2 of 2)9:00 am
Thursday-Saturday Morning Bracketed Knockout Teams (Round 1 of 3)9:00 am
Thursday-Saturday Morning Side-Game Series (Session 1 of 3)9:00 am
299er Pairs (Single Session)9:00 am, 1:00 pm, 7:30 pm
A/B Stratified Daylight Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
0-3000 Round Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Spingold Knockout Teams (Round 7 & 8 of 14)
     Pre-Registration Required by 5:00 pm. Sunday, July 20
12:00 pm & 7:00 pm
NABC+ Fast Pairs (Session 1 & 2 of 4)1:00 pm & 4:00 pm
Gold Rush Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Freeman Mixed Board-A-Match Teams (Session 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Thursday-Friday Bracketed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Wednesday-Thursday Bracketed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
A/B Stratified Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-3000 Stratified Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-1500 "Micro" Spingold Knockout Teams (Round 7 & 8 of 14)
     Pre-Registration Required by 5:00 pm. Sunday, July 20
1:00 pm & 7:30 pm
0-5000 "Mini" Spingold Knockout Teams (Round 7 & 8 of 14)
     Pre-Registration Required by 5:00 pm. Sunday, July 20
1:00 pm & 7:30 pm
Wagar Women's Knockout Teams (Round 7 & 8 of 10)
     Pre-Registration Required by 5:00 pm. Sunday, July 20
1:00 pm & 8:00 pm
Wednesday-Friday Side-Game Series (Session 3, 4 of 6)1:00 pm, 7:30 pm
Stratified 299er Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Stratified Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Friday, July 25, 2014


Thursday-Saturday Morning Bracketed Knockout Teams (Round 2 of 3)9:00 am
Friday-Saturday Morning Compact Knockout Teams (Round 1 of 2)9:00 am
Thursday-Saturday Morning Side-Game Series (Session 2 of 3)9:00 am
299er Pairs (Single Session)9:00 am, 1:00 pm, 7:30 pm
A/B Stratified Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Gold Rush Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
0-3000 Stratified Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Spingold Knockout Teams (Round 9 & 10 of 14)
     Pre-Registration Required by 5:00 pm. Sunday, July 20
12:00 pm & 7:00 pm
NABC+ Fast Pairs (Session 3 & 4 of 4)1:00 pm & 4:30 pm
A/B Stratified Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-3000 Round Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Freeman Mixed Board-A-Match Teams (Session 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Friday-Saturday Bracketed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Bracketed Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Thursday-Friday Bracketed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
0-1500 "Micro" Spingold Knockout Teams (Round 9 & 10 of 14)
     Pre-Registration Required by 5:00 pm. Sunday, July 20
1:00 pm & 7:30 pm
Wagar Women's Knockout Teams (Round 9 & 10 of 10)
     Pre-Registration Required by 5:00 pm. Sunday, July 20
1:00 pm & 7:30 pm
0-5000 "Mini" Spingold Knockout Teams (Round 9 & 10 of 14)
     Pre-Registration Required by 5:00 pm. Sunday, July 20
1:00 pm & 7:30 pm
Wednesday-Friday Side-Game Series (Session 5, 6 of 6)1:00 pm, 7:30 pm
Stratified 299er Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Strati-Flighted A/X Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Strati-Flighted B/C/D Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Saturday, July 26, 2014


Thursday-Saturday Morning Bracketed Knockout Teams (Round 3 of 3)9:00 am
Friday-Saturday Morning Compact Knockout Teams (Round 2 of 2)9:00 am
Thursday-Saturday Morning Side-Game Series (Session 3 of 3)9:00 am
299er Pairs (Single Session)9:00 am, 1:00 pm, 7:30 pm
A/B Stratified Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Gold Rush Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
0-3000 Stratified Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Spingold Knockout Teams (Round 11 & 12 of 14)
     Pre-Registration Required by 5:00 pm. Sunday, July 20
12:00 pm & 7:00 pm
A/B Stratified Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-3000 Round Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-10,000 Mixed Swiss Teams (Session 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Roth Open Swiss Teams (Session 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Friday-Saturday Bracketed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Saturday-Sunday Bracketed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Bracketed Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-1500 "Micro" Spingold Knockout Teams (Round 11 & 12 of 14)
     Pre-Registration Required by 5:00 pm. Sunday, July 20
1:00 pm & 7:30 pm
0-5000 "Mini" Spingold Knockout Teams (Round 11 & 12 of 14)
     Pre-Registration Required by 5:00 pm. Sunday, July 20
1:00 pm & 7:30 pm
Saturday-Sunday Side-Game Series (Session 1, 2 of 4)1:00 pm, 7:30 pm
Stratified 299er Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Stratified Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Sunday, July 27, 2014


0-3000 Round Robin Teams (2 Session Playthrough)10:00 am
Strati-Flighted A/X Swiss Teams (2 Session Playthrough)10:00 am
Saturday-Sunday Bracketed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)10:00 am & 2:00 pm
Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
299er Pairs (Single Session)10:00 am, 2:30 pm
Stratified 299er Swiss Teams (Single Session)10:00 am, 2:30 pm
Saturday-Sunday Side-Game Series (Session 3, 4 of 4)10:00 am, 2:30 pm
Stratified Fast Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)11:00 am & 2:00 pm
0-10,000 Mixed Swiss Teams (Session 3 & 4 of 4)11:00 am & 5:00 pm
Roth Open Swiss Teams (Session 3 & 4 of 4)11:00 am & 5:00 pm
0-1500 "Micro" Spingold Knockout Teams (Round 13 & 14 of 14)
     Pre-Registration Required by 5:00 pm. Sunday, July 20
11:00 am & 5:00 pm
Spingold Knockout Teams (Round 13 & 14 of 14)
     Pre-Registration Required by 5:00 pm. Sunday, July 20
11:00 am & 5:00 pm
0-5000 "Mini" Spingold Knockout Teams (Round 13 & 14 of 14)
     Pre-Registration Required by 5:00 pm. Sunday, July 20
11:00 am & 5:00 pm