Tournament Schedule

Ottawa Regional

Oct 8-13, 2014

Delta Ottawa Hotel

101 Lyon St., Ottawa, ON K1A 0A1

PH: (855)330-5360



Tournament Chair

Dominique Guay
Email: dominique.guay@acbl.org

Partnership Chair

John Burgoin
Email: johnaburgoin@hotmail.com

Director in Charge

Guy Fauteux

Partnership Desk

Stratification

1 0-300 Stratified Pairs/Swiss :   A: 200-300B: 100-200C: 0-100
2 Gold Rush Pairs :   7: 300-7503: 0-300
3 Stratiflighted B/C :   B: 300-750C: 300
4 Stratiflighted A/X Pairs/Swiss :   A: 2000+X: 0-2000
5 Stratified Open Pairs/Swiss :   A: 2000+B: 750-2000C: 0-750
6 Open Bracketed KO :   A: Bracketed by attendance

Schedule

Print this page

Wednesday, October 8, 2014


Stratified 299er Pairs (Single Session)7:00 pm
Ottawa KO (Round 1 of 4)7:00 pm
EVE Side Game Series (Session 1 of 4)7:00 pm

Thursday, October 9, 2014


Parliament KO- Morning Only (Round 1 of 4)9:00 am
AM Side Game Series (Session 1 of 4)9:00 am
Ottawa KO (Round 2, 3 & 4 of 4)9:00 am, 1:30 pm & 7:00 pm
Stratified 299er Pairs (Single Session)9:00 am, 1:30 pm, 7:00 pm
PM Side Game Series (Session 1 of 3)1:30 pm
Gold Rush Pairs 1 (Session 1 & 2 of 2)1:30 pm & 7:00 pm
Tulip KO (Round 1 & 2 of 4)1:30 pm & 7:00 pm
Stratiflighted A/X Pairs 1 (Session 1 & 2 of 2)1:30 pm & 7:00 pm
EVE Side Game Series (Session 2 of 4)7:00 pm
Stratified Swiss Teams (Single Session)7:00 pm

Friday, October 10, 2014


Compact KO- Morning Only (Round 1 of 2)9:00 am
Parliament KO- Morning Only (Round 2 of 4)9:00 am
AM Side Game Series (Session 2 of 4)9:00 am
Stratified 299er Pairs (Single Session)9:00 am, 1:30 pm, 7:00 pm
PM Side Game Series (Session 2 of 3)1:30 pm
Gold Rush Pairs 2 (Session 1 & 2 of 2)1:30 pm & 7:00 pm
Bambrick Bowl KO (Round 1 & 2 of 4)1:30 pm & 7:00 pm
Tulip KO (Round 3 & 4 of 4)1:30 pm & 7:00 pm
Stratiflighted A/X Pairs 2 (Session 1 & 2 of 2)1:30 pm & 7:00 pm
EVE Side Game Series (Session 3 of 4)7:00 pm
Stratified Swiss Teams (Single Session)7:00 pm

Saturday, October 11, 2014


Compact KO- Morning Only (Round 2 of 2)9:00 am
Parliament KO- Morning Only (Round 3 of 4)9:00 am
AM Side Game Series (Session 3 of 4)9:00 am
Stratified 299er Pairs (Single Session)9:00 am, 1:30 pm
PM Side Game Series (Session 3 of 3)1:30 pm
Gold Rush Pairs 3 (Session 1 & 2 of 2)1:30 pm & 7:00 pm
Beaver KO (Round 1 & 2 of 4)1:30 pm & 7:00 pm
Bambrick Bowl KO (Round 3 & 4 of 4)1:30 pm & 7:00 pm
Stratiflighted A/X Pairs 3 (Session 1 & 2 of 2)1:30 pm & 7:00 pm
EVE Side Game Series (Session 4 of 4)7:00 pm
Stratified Swiss Teams (Single Session)7:00 pm

Sunday, October 12, 2014


Parliament KO- Morning Only (Round 4 of 4)9:00 am
AM Side Game Series (Session 4 of 4)9:00 am
Stratified Senior Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)9:00 am & 1:30 pm
Stratified 299er Pairs (Single Session)9:00 am, 1:30 pm
Beaver KO (Round 3 & 4 of 4)1:30 pm & 7:00 pm
Stratiflighted A/X Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:30 pm & 7:00 pm
Stratiflighted B/C Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:30 pm & 7:00 pm
Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:30 pm & 7:00 pm
Stratified Swiss Teams (Single Session)7:00 pm

Monday, October 13, 2014


Stratified 299er Swiss Teams (2 Session Playthrough)9:00 am
Stratified Senior Swiss Teams (2 Session Playthrough)9:00 am
Heather Peckett Open Swiss Teams (2 Session Playthrough)9:00 am