Tournament Schedule

2015 Summer NABC

Aug 5-16, 2015

Hilton

, Chicago, IL 60601


No Tournament Flyer Available

View Tournament Results


Tournament & Partnership Chair

Wendy Sullivan Email: wendy.sullivan@acbl.org

Director in Charge

Nancy Boyd

Partnership Desk

Stratification

1 0-5 :   A: 0-5
2 0-50 Stratified (by attendance) :   A: 20-50B: 5-20C: 0-5
3 0-300 Stratified (by attendance) :   A: 200-300B: 100-200C: 0-100
4 GNT Flight C :   C: 0-499
5 Gold Rush Pairs/Swiss (by average) :   7: 300-7503: 0-300
6 0-1500 :   A: 0-1500
7 GNT Flight B :   B: 0-2500
8 Stratiflighted B/C (by average) :   B: 1500-3000C: 0-1500
9 Stratiflighted B/C/D Swiss Teams (by average) :   B: 1500-3000C: 750-1500D: 0-750
10 Limited Bracketed KO/Swiss :   B: 0-3000
11 0-5000 :   A: 0-5000
12 GNT Flight A :   A: 0-6000
13 0-10000 :   A: 0-10000
14 NABC Open :   O: Bracketed by attendance
15 Open Bracketed KO/Swiss :   A: Bracketed by attendance
16 Stratiflighted A/X (by average) :   A: 5000+X: 0-5000
17 Stratified Open Pairs/Swiss (by average) :   A: 3000+B: 1500-3000C: 0-1500

Schedule

Print this page
Game Type
MP Limits
Start Time
 

Wednesday, August 5, 2015


MOREHEAD GRAND NATIONAL TEAMS CHAMPIONSHIP FLIGHT (Round 1 & 2 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KOs through Sun.Pre-Q req.
1:00 pm & 7:30 pm
GOLDMAN GRAND NATIONAL TEAMS, FLIGHT A (Round 1 & 2 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KOs through Sun.Pre-Q req.
1:00 pm & 7:30 pm
SHEINWOLD GRAND NATIONAL TEAMS, FLIGHT B (Round 1 & 2 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KOs through Sun.Pre-Q req.
1:00 pm & 7:30 pm
MAC NAB GRAND NATIONAL TEAMS, FLIGHT C (Round 1 & 2 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KOs through Sun.Pre-Q req.
1:00 pm & 7:30 pm

Thursday, August 6, 2015


Youth Pairs (Single Session)10:00 am
Cardrook Pairs (Single Session)10:00 am, 2:00 pm
International Fund 299er Pairs (Single Session)1:00 pm
International Fund 49er Pairs (Single Session)1:00 pm
International Fund Swiss Teams (Single Session)1:00 pm
Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
MOREHEAD GRAND NATIONAL TEAMS CHAMPIONSHIP FLIGHT (Round 3 & 4 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KOs through Sun.Pre-Q req.
1:00 pm & 7:30 pm
GOLDMAN GRAND NATIONAL TEAMS, FLIGHT A (Round 3 & 4 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KOs through Sun.Pre-Q req.
1:00 pm & 7:30 pm
SHEINWOLD GRAND NATIONAL TEAMS, FLIGHT B (Round 3 & 4 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KOs through Sun.Pre-Q req.
1:00 pm & 7:30 pm
MAC NAB GRAND NATIONAL TEAMS, FLIGHT C (Round 3 & 4 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KOs through Sun.Pre-Q req.
1:00 pm & 7:30 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 750 masterpoints.
1:00 pm & 7:30 pm
Thursday-Friday Side Game Series (Session 1, 2 of 4)
     Th Aft: Int'l Fund; Th Eve: Educational Foundation
1:00 pm, 7:30 pm
Youth Teams (Single Session)2:00 pm
Educational Foundation 299er Pairs (Single Session)7:30 pm
Educational Foundation 49er Pairs (Single Session)7:30 pm
Educational Foundation Thurs-Sat Morning Bracketed (Round 1 of 3)
     Continues Friday and Saturday morning.
7:30 pm

Friday, August 7, 2015


Fri-Sat Morning Compact KO (Round 1 of 2)9:00 am
Fri-Sun Morning Side Game Series (Session 1 of 3)9:00 am
Educational Foundation Thurs-Sat Morning Bracketed (Round 2 of 3)
     Continues Friday and Saturday morning.
9:00 am
Baron Barclay National Youth Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:00 pm
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Stratiflighted A/X Swiss (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight B Round-Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 masterpoints. Brackets of 8. Top 3 pay gold
10:00 am & 3:00 pm
Cardrook Pairs (Single Session)10:00 am, 2:00 pm
299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Fri-Sat Bracketed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Stratiflighted A/X Swiss (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
MOREHEAD GRAND NATIONAL TEAMS CHAMPIONSHIP FLIGHT (Round 5 & 6 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KOs through Sun.Pre-Q req.
1:00 pm & 7:30 pm
GOLDMAN GRAND NATIONAL TEAMS, FLIGHT A (Round 5 & 6 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KOs through Sun.Pre-Q req.
1:00 pm & 7:30 pm
SHEINWOLD GRAND NATIONAL TEAMS, FLIGHT B (Round 5 & 6 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KOs through Sun.Pre-Q req.
1:00 pm & 7:30 pm
MAC NAB GRAND NATIONAL TEAMS, FLIGHT C (Round 5 & 6 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KOs through Sun.Pre-Q req.
1:00 pm & 7:30 pm
VON ZEDTWITZ LIFE MASTER PAIRS (Session 1 & 2 of 6)
     Must be an ACBL Member and Life Master to Play
1:00 pm & 7:30 pm
YOUNG LM-1500 LIFE MASTER PAIRS (Session 1 & 2 of 6)
     Must be an ACBL Member and Life Master to Play. No Player over 1500 MPs
1:00 pm & 7:30 pm
BRUCE LM-5000 LIFE MASTER PAIRS (Session 1 & 2 of 6)
     Must be an ACBL Member and Life Master to Play. No Player over 5000 MPSs
1:00 pm & 7:30 pm
B Round-Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 masterpoints. Brackets of 8. Top 3 pay gold
1:00 pm & 7:30 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 750 masterpoints.
1:00 pm & 7:30 pm
Thursday-Friday Side Game Series (Session 3, 4 of 4)
     Th Aft: Int'l Fund; Th Eve: Educational Foundation
1:00 pm, 7:30 pm
Consolation Youth Pairs (Single Session)2:00 pm
Youth Teams (Single Session)2:00 pm
Stratified 299er Swiss (Single Session)7:30 pm
Stratified Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Saturday, August 8, 2015


Sat-Mon Morning Bracketed Knockout Teams (Round 1 of 3)9:00 am
Fri-Sat Morning Compact KO (Round 2 of 2)9:00 am
Fri-Sun Morning Side Game Series (Session 2 of 3)9:00 am
Educational Foundation Thurs-Sat Morning Bracketed (Round 3 of 3)
     Continues Friday and Saturday morning.
9:00 am
BridgePlus+ (Single Session)
     Free lesson, then 14 hands, no card fee
10:00 am
National Youth Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:00 pm
Daylight Stratiflighted A/X Swiss (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No Player over 750 masterpoints.
10:00 am & 3:00 pm
Daylight B Round-Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 masterpoints. Brackets of 8. Top 3 pay gold
10:00 am & 3:00 pm
Cardrook Pairs (Single Session)10:00 am, 2:00 pm
299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Bracketed Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Sat-Sun Bracketed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Fri-Sat Bracketed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Stratiflighted A/X Swiss (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-10,000 NABC PAIRS (Session 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
MOREHEAD GRAND NATIONAL TEAMS CHAMPIONSHIP FLIGHT (Round 7 & 8 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KOs through Sun.Pre-Q req.
1:00 pm & 7:30 pm
GOLDMAN GRAND NATIONAL TEAMS, FLIGHT A (Round 7 & 8 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KOs through Sun.Pre-Q req.
1:00 pm & 7:30 pm
SHEINWOLD GRAND NATIONAL TEAMS, FLIGHT B (Round 7 & 8 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KOs through Sun.Pre-Q req.
1:00 pm & 7:30 pm
MAC NAB GRAND NATIONAL TEAMS, FLIGHT C (Round 7 & 8 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KOs through Sun.Pre-Q req.
1:00 pm & 7:30 pm
VON ZEDTWITZ LIFE MASTER PAIRS (Session 3 & 4 of 6)
     Must be an ACBL Member and Life Master to Play
1:00 pm & 7:30 pm
YOUNG LM-1500 LIFE MASTER PAIRS (Session 3 & 4 of 6)
     Must be an ACBL Member and Life Master to Play. No Player over 1500 MPs
1:00 pm & 7:30 pm
BRUCE LM-5000 LIFE MASTER PAIRS (Session 3 & 4 of 6)
     Must be an ACBL Member and Life Master to Play. No Player over 5000 MPSs
1:00 pm & 7:30 pm
B Round-Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 masterpoints. Brackets of 8. Top 3 pay gold
1:00 pm & 7:30 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 750 masterpoints.
1:00 pm & 7:30 pm
Collegiate Teams Championship (Session 1 & 2 of 4)
     Pre-qualification required.
1:00 pm & 7:30 pm
Sat-Sun Side Game Series (Session 1, 2 of 4)1:00 pm, 7:30 pm
Consolation Youth Swiss (Single Session)2:00 pm
Stratified 299er Swiss (Single Session)7:30 pm
Stratiflighted A/X Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Stratiflighted B/C/D Side Swiss Teams (Single Session)
     No player over 3000 masterpoints
7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm
Junior Zip Knockout
     25 years and younger. No entry fee
11:30 pm

Sunday, August 9, 2015


Sat-Mon Morning Bracketed Knockout Teams (Round 2 of 3)9:00 am
Fri-Sun Morning Side Game Series (Session 3 of 3)9:00 am
Daylight Stratiflighted A/X Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Stratiflighted A/X Swiss (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No Player over 750 masterpoints.
10:00 am & 3:00 pm
Daylight B Round-Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 masterpoints. Brackets of 8. Top 3 pay gold
10:00 am & 3:00 pm
Daylight Stratiflighted B/C Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 5000 masterpoints.
10:00 am & 3:00 pm
299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Stratified 299er Swiss (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
BridgePlus+ (Single Session)
     Free lesson, then 14 hands, no card fee
12:30 pm
Sun-Mon Bracketed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Sat-Sun Bracketed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Bracketed Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Stratiflighted A/X Swiss (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-10,000 NABC PAIRS (Session 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
MOREHEAD GRAND NATIONAL TEAMS CHAMPIONSHIP FLIGHT (Round 9 & 10 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KOs through Sun.Pre-Q req.
1:00 pm & 7:30 pm
GOLDMAN GRAND NATIONAL TEAMS, FLIGHT A (Round 9 & 10 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KOs through Sun.Pre-Q req.
1:00 pm & 7:30 pm
SHEINWOLD GRAND NATIONAL TEAMS, FLIGHT B (Round 9 & 10 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KOs through Sun.Pre-Q req.
1:00 pm & 7:30 pm
MAC NAB GRAND NATIONAL TEAMS, FLIGHT C (Round 9 & 10 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KOs through Sun.Pre-Q req.
1:00 pm & 7:30 pm
VON ZEDTWITZ LIFE MASTER PAIRS (Session 5 & 6 of 6)
     Must be an ACBL Member and Life Master to Play
1:00 pm & 7:30 pm
YOUNG LM-1500 LIFE MASTER PAIRS (Session 5 & 6 of 6)
     Must be an ACBL Member and Life Master to Play. No Player over 1500 MPs
1:00 pm & 7:30 pm
BRUCE LM-5000 LIFE MASTER PAIRS (Session 5 & 6 of 6)
     Must be an ACBL Member and Life Master to Play. No Player over 5000 MPSs
1:00 pm & 7:30 pm
B Round-Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 masterpoints. Brackets of 8. Top 3 pay gold
1:00 pm & 7:30 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 750 masterpoints.
1:00 pm & 7:30 pm
Collegiate Teams Championship (Session 3 & 4 of 4)
     Pre-qualification required.
1:00 pm & 7:30 pm
Sat-Sun Side Game Series (Session 3, 4 of 4)1:00 pm, 7:30 pm
Stratiflighted A/X Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Stratiflighted B/C/D Side Swiss Teams (Single Session)
     No player over 3000 masterpoints
7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Monday, August 10, 2015


Sat-Mon Morning Bracketed Knockout Teams (Round 3 of 3)9:00 am
Mon-Tues Morning Stratified Swiss Teams (Session 1 of 2)9:00 am
Mon-Wed Morning Side Game Series (Session 1 of 3)9:00 am
Daylight Stratiflighted A/X Swiss (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No Player over 750 masterpoints.
10:00 am & 3:00 pm
Daylight B Round-Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 masterpoints. Brackets of 8. Top 3 pay gold
10:00 am & 3:00 pm
299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Spingold/Wagar Bye Swiss (Session 1 of 2)1:00 pm
Mon-Tues Bracketed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Sun-Mon Bracketed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Stratiflighted A/X Swiss (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
TRUSCOTT USPC SENIOR SWISS TEAMS (Session 1 & 2 of 4)
     Age restrictions apply.
1:00 pm & 7:30 pm
B Round-Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 masterpoints. Brackets of 8. Top 3 pay gold
1:00 pm & 7:30 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 750 masterpoints.
1:00 pm & 7:30 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 1 & 2 of 14)
     Pre-registration required by 5PM Sunday, August 10
1:00 pm & 7:30 pm
WAGAR WOMEN'S KNOCKOUT TEAMS (Round 1 & 2 of 10)
     Pre-registration required by 5PM Sunday, August 10.
1:00 pm & 7:30 pm
0-1500 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 1 & 2 of 14)
     Pre-registration required by 5PM Sunday, August 10. No player over 1500 MP
1:00 pm & 7:30 pm
0-5000 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 1 & 2 of 14)
     Pre-registration required by 5PM Sunday, August 10. No player over 5000 MP
1:00 pm & 7:30 pm
Mon-Tues Side Game Series (Session 1, 2 of 4)1:00 pm, 7:30 pm
Stratified 299er Swiss (Single Session)7:30 pm
Stratified Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Tuesday, August 11, 2015


Tues-Thurs Morning Bracketed Knockout Teams (Round 1 of 3)9:00 am
Mon-Wed Morning Side Game Series (Session 2 of 3)9:00 am
Mon-Tues Morning Stratified Swiss Teams (Session 2 of 2)9:00 am
Daylight Stratiflighted A/X Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Stratiflighted A/X Swiss (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No Player over 750 masterpoints.
10:00 am & 3:00 pm
Daylight Stratiflighted B/C Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 masterpoints.
10:00 am & 3:00 pm
Daylight B Round-Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 masterpoints. Brackets of 8. Top 3 pay gold
10:00 am & 3:00 pm
299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Spingold/Wagar Bye Swiss (Session 2 of 2)1:00 pm
Stratified Fast Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 4:00 pm
Tues-Wed Bracketed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Bracketed Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Mon-Tues Bracketed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Stratiflighted A/X Swiss (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Stratiflighted A/X Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
TRUSCOTT USPC SENIOR SWISS TEAMS (Session 3 & 4 of 4)
     Age restrictions apply.
1:00 pm & 7:30 pm
Stratiflighted B/C Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 masterpoints.
1:00 pm & 7:30 pm
B Round-Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 masterpoints. Brackets of 8. Top 3 pay gold
1:00 pm & 7:30 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 750 masterpoints.
1:00 pm & 7:30 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 3 & 4 of 14)
     Pre-registration required by 5PM Sunday, August 10
1:00 pm & 7:30 pm
WAGAR WOMEN'S KNOCKOUT TEAMS (Round 3 & 4 of 10)
     Pre-registration required by 5PM Sunday, August 10.
1:00 pm & 7:30 pm
0-1500 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 3 & 4 of 14)
     Pre-registration required by 5PM Sunday, August 10. No player over 1500 MP
1:00 pm & 7:30 pm
0-5000 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 3 & 4 of 14)
     Pre-registration required by 5PM Sunday, August 10. No player over 5000 MP
1:00 pm & 7:30 pm
Mon-Tues Side Game Series (Session 3, 4 of 4)1:00 pm, 7:30 pm
Stratified 299er Swiss (Single Session)7:30 pm
Stratified Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Wednesday, August 12, 2015


Tues-Thurs Morning Bracketed Knockout Teams (Round 2 of 3)9:00 am
Wed-Thurs Morning Compact KO (Round 1 of 2)9:00 am
Mon-Wed Morning Side Game Series (Session 3 of 3)9:00 am
Daylight Stratiflighted A/X Swiss (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No Player over 750 masterpoints.
10:00 am & 3:00 pm
Daylight B Round-Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 masterpoints. Brackets of 8. Top 3 pay gold
10:00 am & 3:00 pm
299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
WERNHER OPEN PAIRS (Session 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
FREEMAN MIXED BAM TEAMS (Session 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Tues-Wed Bracketed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Wed-Thurs Bracketed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Bracketed Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 750 masterpoints.
1:00 pm & 7:30 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 5 & 6 of 14)
     Pre-registration required by 5PM Sunday, August 10
1:00 pm & 7:30 pm
WAGAR WOMEN'S KNOCKOUT TEAMS (Round 5 & 6 of 10)
     Pre-registration required by 5PM Sunday, August 10.
1:00 pm & 7:30 pm
0-1500 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 5 & 6 of 14)
     Pre-registration required by 5PM Sunday, August 10. No player over 1500 MP
1:00 pm & 7:30 pm
0-5000 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 5 & 6 of 14)
     Pre-registration required by 5PM Sunday, August 10. No player over 5000 MP
1:00 pm & 7:30 pm
Wed-Fri Side Game Series (Session 1, 2 of 6)1:00 pm, 7:30 pm
Stratified 299er Swiss (Single Session)7:30 pm
Stratiflighted A/X Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Stratiflighted B/C/D Side Swiss Teams (Single Session)
     No player over 3000 masterpoints
7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Thursday, August 13, 2015


2nd Thurs-Sat Morning Bracketed Knockout Teams (Round 1 of 3)9:00 am
Wed-Thurs Morning Compact KO (Round 2 of 2)9:00 am
Tues-Thurs Morning Bracketed Knockout Teams (Round 3 of 3)9:00 am
2nd Thurs-Sat Morning Side Game Series (Session 1 of 3)9:00 am
Daylight Stratiflighted A/X Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Stratiflighted A/X Swiss (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No Player over 750 masterpoints.
10:00 am & 3:00 pm
Daylight Stratiflighted B/C Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 masterpoints.
10:00 am & 3:00 pm
Daylight B Round-Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 masterpoints. Brackets of 8. Top 3 pay gold
10:00 am & 3:00 pm
299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
FREEMAN MIXED BAM TEAMS (Session 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
WERNHER OPEN PAIRS (Session 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Wed-Thurs Bracketed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
2nd Thurs-Fri Bracketed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Stratiflighted A/X Swiss (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Stratiflighted A/X Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Stratiflighted B/C Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 masterpoints.
1:00 pm & 7:30 pm
B Round-Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 masterpoints. Brackets of 8. Top 3 pay gold
1:00 pm & 7:30 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 750 masterpoints.
1:00 pm & 7:30 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 7 & 8 of 14)
     Pre-registration required by 5PM Sunday, August 10
1:00 pm & 7:30 pm
WAGAR WOMEN'S KNOCKOUT TEAMS (Round 7 & 8 of 10)
     Pre-registration required by 5PM Sunday, August 10.
1:00 pm & 7:30 pm
0-1500 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 7 & 8 of 14)
     Pre-registration required by 5PM Sunday, August 10. No player over 1500 MP
1:00 pm & 7:30 pm
0-5000 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 7 & 8 of 14)
     Pre-registration required by 5PM Sunday, August 10. No player over 5000 MP
1:00 pm & 7:30 pm
Wed-Fri Side Game Series (Session 3, 4 of 6)1:00 pm, 7:30 pm
Stratified 299er Swiss (Single Session)7:30 pm
Stratified Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Friday, August 14, 2015


2nd Thurs-Sat Morning Bracketed Knockout Teams (Round 2 of 3)9:00 am
2nd Fri-Sat Morning Compact KO (Round 1 of 2)9:00 am
2nd Thurs-Sat Morning Side Game Series (Session 2 of 3)9:00 am
Daylight Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Round robin Teams (Top Bracket played as Swiss) (Session 1 & 2 of 2)
     Brackets of 8. Top 3 overall places pay gold.
10:00 am & 3:00 pm
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No Player over 750 masterpoints.
10:00 am & 3:00 pm
299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
ROTH OPEN SWISS TEAMS (Session 1 & 2 of 6)1:00 pm & 7:30 pm
2nd Fri-Sat Bracketed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
2nd Thurs-Fri Bracketed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Stratiflighted A/X Swiss (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
B Round-Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 masterpoints. Brackets of 8. Top 3 pay gold
1:00 pm & 7:30 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 750 masterpoints.
1:00 pm & 7:30 pm
BEAN RED RIBBON PAIRS (Session 1 & 2 of 4)
     Pre-qualification required.
1:00 pm & 7:30 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 9 & 10 of 14)
     Pre-registration required by 5PM Sunday, August 10
1:00 pm & 7:30 pm
WAGAR WOMEN'S KNOCKOUT TEAMS (Round 9 & 10 of 10)
     Pre-registration required by 5PM Sunday, August 10.
1:00 pm & 7:30 pm
0-1500 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 9 & 10 of 14)
     Pre-registration required by 5PM Sunday, August 10. No player over 1500 MP
1:00 pm & 7:30 pm
0-5000 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 9 & 10 of 14)
     Pre-registration required by 5PM Sunday, August 10. No player over 5000 MP
1:00 pm & 7:30 pm
Wed-Fri Side Game Series (Session 5, 6 of 6)1:00 pm, 7:30 pm
Stratified 299er Swiss (Single Session)7:30 pm
Stratified Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Saturday, August 15, 2015


2nd Fri-Sat Morning Compact KO (Round 2 of 2)9:00 am
2nd Thurs-Sat Morning Bracketed Knockout Teams (Round 3 of 3)9:00 am
2nd Thurs-Sat Morning Side Game Series (Session 3 of 3)9:00 am
Daylight Stratiflighted A/X Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Stratiflighted A/X Swiss (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No Player over 750 masterpoints.
10:00 am & 3:00 pm
Daylight Stratiflighted B/C Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 masterpoints.
10:00 am & 3:00 pm
Daylight B Round-Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 masterpoints. Brackets of 8. Top 3 pay gold
10:00 am & 3:00 pm
299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
ROTH OPEN SWISS TEAMS (Session 3 & 4 of 6)1:00 pm & 7:30 pm
Bracketed Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
2nd Sat-Sun Bracketed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
2nd Fri-Sat Bracketed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Stratiflighted A/X Swiss (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-10000 MIXED SWISS (Session 1 & 2 of 4)
     No player over 10000 MPs.
1:00 pm & 7:30 pm
B Round-Robin Teams (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 3000 masterpoints. Brackets of 8. Top 3 pay gold
1:00 pm & 7:30 pm
Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)
     No player over 750 masterpoints.
1:00 pm & 7:30 pm
BEAN RED RIBBON PAIRS (Session 3 & 4 of 4)
     Pre-qualification required.
1:00 pm & 7:30 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 11 & 12 of 14)
     Pre-registration required by 5PM Sunday, August 10
1:00 pm & 7:30 pm
0-1500 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 11 & 12 of 14)
     Pre-registration required by 5PM Sunday, August 10. No player over 1500 MP
1:00 pm & 7:30 pm
0-5000 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 11 & 12 of 14)
     Pre-registration required by 5PM Sunday, August 10. No player over 5000 MP
1:00 pm & 7:30 pm
2nd Sat-Sun Side Game Series (Session 1, 2 of 4)1:00 pm, 7:30 pm
Stratified 299er Swiss (Single Session)7:30 pm
Stratified Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Zip Knockout Teams11:30 pm

Sunday, August 16, 2015


Flight A/X Swiss Teams (2 Session Playthrough)10:00 am
Flight B Round-robin Teams (2 Session Playthrough)
     No player over 3000 masterpoints. Brackets of 8. Top 3 pay gold
10:00 am
2nd Sat-Sun Bracketed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)10:00 am & 2:00 pm
Stratified Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
299er Pairs (Single Session)10:00 am, 2:30 pm
Stratified 299er Swiss (Single Session)10:00 am, 2:30 pm
49er Pairs (Single Session)10:00 am, 2:30 pm
2nd Sat-Sun Side Game Series (Session 3, 4 of 4)10:00 am, 2:30 pm
Stratified Fast Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)11:00 am & 2:30 pm
0-1500 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 13 & 14 of 14)
     Pre-registration required by 5PM Sunday, August 10. No player over 1500 MP
11:00 am & 4:30 pm
0-5000 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 13 & 14 of 14)
     Pre-registration required by 5PM Sunday, August 10. No player over 5000 MP
11:00 am & 4:30 pm
ROTH OPEN SWISS TEAMS (Session 5 & 6 of 6)11:00 am & 5:00 pm
0-10000 MIXED SWISS (Session 3 & 4 of 4)
     No player over 10000 MPs.
11:00 am & 5:00 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 13 & 14 of 14)
     Pre-registration required by 5PM Sunday, August 10
11:00 am & 5:30 pm