Tournament Schedule

2018 Summer NABC

Jul 25-Aug 5, 2018

Marriott Marquis

, Atlanta, GA 30301


No Tournament Flyer Available


Tournament & Partnership Chair

Wendy Sullivan Email: wendy.sullivan@acbl.org

Partnership Desk

Stratification

1 0-5 Stratified Pairs :   A: 0-5
2 0-50 Stratified Pairs, by avge :   A: 20-50B: 5-20C: 0-5
3 0-300 Stratified Pairs/Swiss, by avge :   A: 200-300B: 100-200C: 0-100
4 0-500 NLM NABC Events :   A: 0-500
5 Gold Rush Pairs, 2 flights, by avge :   7: 500-7505: 200-5002: 0-200
6 Gold Rush Pairs/Swiss, by avge :   7: 300-7503: 0-300
7 0-2500 NABC Events :   A: 0-2500
8 Stratified BCD Pairs/Swiss, 2 flights, by avge :   B: 1500-3000C: 750-1500D: 0-750
9 Stratiflighted B/C, by avge, no player over 3000 :   B: 1500-3000C: 0-1500
10 Limited Bracketed Swiss :   B: 0-3000
11 0-6000 NABC Events :   A: 0-6000
12 0-10000 NABC Events :   A: 0-10000
13 Stratified Open Pairs/Swiss, if no GR, by avge :   A: 6000+X: 4000-6000Y: 0-4000
14 Stratiflighted A/X, by avge :   A: 6000+X: 0-6000
15 Open Pairs :   A: 3000+B: 1500-3000C: 0-1500
16 Stratified Open Pairs/Swiss/ BAM, by avge :   A: 3000+B: 750-3000C: 0-750
17 Open Bracketed KO :   A: Bracketed by attendance
18 NABC Open :   O: Bracketed by attendance

Schedule

Print this page

Wednesday, July 25, 2018


SHEINWOLD GRAND NATIONAL TEAMS, FLIGHT B (Session 1 & 2 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KO matches , Pre-Qual. rerquired
1:00 pm & 7:30 pm
MOREHEAD GRAND NATIONAL TEAMS CHAMPIONSHIP FLIGHT (Session 1 & 2 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KO matches, Pre-Qual. required
1:00 pm & 7:30 pm
MACNAB GRAND NATIONAL TEAMS, FLIGHT C (Session 1 & 2 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KO matches, Pre-Qual. required
1:00 pm & 7:30 pm
GOLDMAN GRAND NATIONAL TEAMS , FLIGHT A (Session 1 & 2 of 10)
     2 session Swiss qualifying, followed by all-day KO Matches, Pre-Qual. required
1:00 pm & 7:30 pm

Thursday, July 26, 2018


International Fund Stratified 299er Pairs (Single Session)1:00 pm
International Fund Stratified 49er Pairs (Single Session)1:00 pm
International Fund Open Pairs (Single Session)1:00 pm
International Fund Swiss Teams (Single Session)1:00 pm
Thursday Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Thursday A/X Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Thursday B/C Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
SHEINWOLD GRAND NATIONAL TEAMS, FLIGHT B (Session 3 & 4 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KO matches , Pre-Qual. rerquired
1:00 pm & 7:30 pm
MOREHEAD GRAND NATIONAL TEAMS CHAMPIONSHIP FLIGHT (Session 3 & 4 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KO matches, Pre-Qual. required
1:00 pm & 7:30 pm
MACNAB GRAND NATIONAL TEAMS, FLIGHT C (Session 3 & 4 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KO matches, Pre-Qual. required
1:00 pm & 7:30 pm
GOLDMAN GRAND NATIONAL TEAMS , FLIGHT A (Session 3 & 4 of 10)
     2 session Swiss qualifying, followed by all-day KO Matches, Pre-Qual. required
1:00 pm & 7:30 pm
Educational Foundation Stratified 299er Pairs (Single Session)7:30 pm
Educational Foundation Stratified 49er Pairs (Single Session)7:30 pm
Educational Foundation Stratified Open Pairs (Single Session)7:30 pm
Educational Foundation Knockout Teams (Round 1 of 3)
     Continues Fri & Sat AM
7:30 pm

Friday, July 27, 2018


Fri-Sat Morning Compact Knockout Teams (Round 1 of 2)9:00 am
Fri-Sun Morning Side Game Series (Session 1 of 3)9:00 am
Educational Foundation Knockout Teams (Round 2 of 3)
     Continues Fri & Sat AM
9:00 am
Friday Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Friday Daylight Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Friday Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Friday Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
SHEINWOLD GRAND NATIONAL TEAMS, FLIGHT B (Session 5 & 6 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KO matches , Pre-Qual. rerquired
12:00 pm & 7:00 pm
MOREHEAD GRAND NATIONAL TEAMS CHAMPIONSHIP FLIGHT (Session 5 & 6 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KO matches, Pre-Qual. required
12:00 pm & 7:00 pm
MACNAB GRAND NATIONAL TEAMS, FLIGHT C (Session 5 & 6 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KO matches, Pre-Qual. required
12:00 pm & 7:00 pm
GOLDMAN GRAND NATIONAL TEAMS , FLIGHT A (Session 5 & 6 of 10)
     2 session Swiss qualifying, followed by all-day KO Matches, Pre-Qual. required
12:00 pm & 7:00 pm
Friday Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Fri-Sat Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
YOUNG 0-2500 PAIRS (Session 1 & 2 of 6)1:00 pm & 7:30 pm
Friday Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
BRUCE LM -6000 LIFE MASTER PAIRS (Session 1 & 2 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semi, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
VON ZEDTWITZ LIFE MASTER PAIRS (Session 1 & 2 of 6)
     1 day qualifying,1 day semi, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
Vero Beach Bridge Club Fri-Sun Side Game Series (Session 1, 2 of 3)1:00 pm, 7:30 pm
Friday Evening Stratified Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Friday Zip Knockout Teams11:30 pm

Saturday, July 28, 2018


Sat-Mon Morning Knockout Teams (Round 1 of 3)9:00 am
Fri-Sat Morning Compact Knockout Teams (Round 2 of 2)9:00 am
Fri-Sun Morning Side Game Series (Session 2 of 3)9:00 am
Educational Foundation Knockout Teams (Round 3 of 3)
     Continues Fri & Sat AM
9:00 am
Bridge Plus (Single Session)10:00 am
Saturday Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Saturday Daylight Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Saturday Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Saturday Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
SHEINWOLD GRAND NATIONAL TEAMS, FLIGHT B (Session 7 & 8 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KO matches , Pre-Qual. rerquired
12:00 pm & 7:00 pm
MOREHEAD GRAND NATIONAL TEAMS CHAMPIONSHIP FLIGHT (Session 7 & 8 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KO matches, Pre-Qual. required
12:00 pm & 7:00 pm
MACNAB GRAND NATIONAL TEAMS, FLIGHT C (Session 7 & 8 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KO matches, Pre-Qual. required
12:00 pm & 7:00 pm
GOLDMAN GRAND NATIONAL TEAMS , FLIGHT A (Session 7 & 8 of 10)
     2 session Swiss qualifying, followed by all-day KO Matches, Pre-Qual. required
12:00 pm & 7:00 pm
Vero Beach Bridge Club Fri-Sun Side Game Series (Session 3 of 3)1:00 pm
Saturday Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Fri-Sat Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Sat-Sun Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
YOUNG 0-2500 PAIRS (Session 3 & 4 of 6)1:00 pm & 7:30 pm
Saturday Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-10.000 PAIRS (Session 1 & 2 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
BRUCE LM -6000 LIFE MASTER PAIRS (Session 3 & 4 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semi, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
VON ZEDTWITZ LIFE MASTER PAIRS (Session 3 & 4 of 6)
     1 day qualifying,1 day semi, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
Collegiate Bridgebowl Championship (Round 1 & 2 of 4)
     Pre-Qualification required
1:00 pm & 7:30 pm
Saturday Evening 299er Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Saturday A/X/Y Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Saturday B/C/D Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Saturday Zip Knockout Teams11:30 pm
Junior Zip Knockout Teams
     no card fees
11:30 pm

Sunday, July 29, 2018


Sun-Mon Morning Compact Knockout Teams (Round 1 of 2)9:00 am
Sat-Mon Morning Knockout Teams (Round 2 of 3)9:00 am
Fri-Sun Morning Side Game Series (Session 3 of 3)9:00 am
Bridge Plus (Single Session)
     Free lesson, then 14 hands, no card fee
10:00 am
Sunday Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Sunday Daylight A/X Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Sunday Daylight B/C Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Sunday Bracketed B ( 0-3000) Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:30 pm
Sunday Daylight A/X/Y Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:30 pm
Sunday Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Sunday 299er Swiss Teams (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Sunday Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
SHEINWOLD GRAND NATIONAL TEAMS, FLIGHT B (Session 9 & 10 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KO matches , Pre-Qual. rerquired
12:00 pm & 7:00 pm
MOREHEAD GRAND NATIONAL TEAMS CHAMPIONSHIP FLIGHT (Session 9 & 10 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KO matches, Pre-Qual. required
12:00 pm & 7:00 pm
MACNAB GRAND NATIONAL TEAMS, FLIGHT C (Session 9 & 10 of 10)
     2 session Swiss qualifying followed by all-day KO matches, Pre-Qual. required
12:00 pm & 7:00 pm
GOLDMAN GRAND NATIONAL TEAMS , FLIGHT A (Session 9 & 10 of 10)
     2 session Swiss qualifying, followed by all-day KO Matches, Pre-Qual. required
12:00 pm & 7:00 pm
Sunday Gold Rush Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Sunday Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Sat-Sun Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
YOUNG 0-2500 PAIRS (Session 5 & 6 of 6)1:00 pm & 7:30 pm
Sunday A/X Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Sunday B/C Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Sunday Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-10.000 PAIRS (Session 3 & 4 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
BRUCE LM -6000 LIFE MASTER PAIRS (Session 5 & 6 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semi, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
VON ZEDTWITZ LIFE MASTER PAIRS (Session 5 & 6 of 6)
     1 day qualifying,1 day semi, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
Collegiate Bridgebowl Championship (Round 3 & 4 of 4)
     Pre-Qualification required
1:00 pm & 7:30 pm
Sunday Evening A/X/Y Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Sunday Evening B/C/D Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Sunday Zip Knockout Teams11:30 pm

Monday, July 30, 2018


Sun-Mon Morning Compact Knockout Teams (Round 2 of 2)9:00 am
Sat-Mon Morning Knockout Teams (Round 3 of 3)9:00 am
Mon-Wed Morning Knockout Teams (Round 1 of 3)9:00 am
Mon-Wed Morning Side Game Series (Session 1 of 3)9:00 am
Monday Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Monday Daylight Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Monday Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Monday Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Monday Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
TRUSCOTT USPC SENIOR SWISS TEAMS (Session 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Monday Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Mon-Tue Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Monday Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
WAGAR WOMEN PAIRS (Session 1 & 2 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
Spingold Bye Swiss (Session 1 & 2 of 2)
     For teams with first-day byes
1:00 pm & 7:30 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 1 & 2 of 14)
     Pre-registration closes 5 PM Sunday July 29
1:00 pm & 7:30 pm
Perry Alterman Memorial Mon-Tue Side Game Series (Session 1, 2 of 4)1:00 pm, 7:30 pm
Monday Evening 299er Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Monday Evening A/X/Y Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Monday Evening B/C/D Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Monday Zip Knockout Teams11:30 pm

Tuesday, July 31, 2018


Tue-Wed Compact Knockout Teams (Round 1 of 2)9:00 am
Mon-Wed Morning Knockout Teams (Round 2 of 3)9:00 am
Mon-Wed Morning Side Game Series (Session 2 of 3)9:00 am
Tuesday Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Tuesday Daylight Bracketed B Swiss (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Tuesday J. Richard Burton Memorial A/X Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Tuesday J. Richard Burton Memorial B/C Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Tuesday Daylight A/X/Y (unlimited/6000/4000) Swiss (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Tuesday Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Tuesday Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
0-6000 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT (Round 1 of 6)
     1 match a day until complete, Sunday if necessary. Pre-Register by 11, 7/31
1:00 pm
0-2500 MINI-SPINGOLD (Round 1 of 6)
     One match a day until complete, Sunday if necessary. Pre-Register by 11, 7/31
1:00 pm
Tuesday Fast Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 4:00 pm
Tuesday Gold Rush Pairs (750/500/200) (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
TRUSCOTT USPC SENIOR SWISS TEAMS (Session 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Tue-Wed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Mon-Tue Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Tuesday Swiss Teams (unlimited/3000/750) (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Tuesday Open Pairs (Unlimited/3000/1500) (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
WAGAR WOMEN PAIRS (Session 3 & 4 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 3 & 4 of 14)
     Pre-registration closes 5 PM Sunday July 29
1:00 pm & 7:30 pm
Perry Alterman Memorial Mon-Tue Side Game Series (Session 3, 4 of 4)1:00 pm, 7:30 pm
Tue Chattanooga Lady Aces Side Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Tuesday Zip Knockout Teams11:30 pm

Wednesday, August 1, 2018


Mon-Wed Morning Knockout Teams (Round 3 of 3)9:00 am
Tue-Wed Compact Knockout Teams (Round 2 of 2)9:00 am
Mon-Wed Morning Side Game Series (Session 3 of 3)9:00 am
Wed Tarhell/L King Memorial Daylight Gold Rush (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Wed Daylight Bracketed B Swiss (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Wed Daylight A/X/Y (unlimited/6000/4000) Swiss (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Wednesday Daylight Pairs (unlimited/3000/1500) (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
Wednesday Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
Wednesday Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 5 & 6 of 14)
     Pre-registration closes 5 PM Sunday July 29
12:00 pm & 7:00 pm
0-6000 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT (Round 2 of 6)
     1 match a day until complete, Sunday if necessary. Pre-Register by 11, 7/31
1:00 pm
Wed-Thu Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Tue-Wed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
Wednesday Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
FREEMAN MIXED BOARD-A-MATCH TEAMS (Session 1 & 2 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
WERNHER OPEN PAIRS (Session 1 & 2 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
0-2500 MINI-SPINGOLD (Round 2 & 4 of 6)
     One match a day until complete, Sunday if necessary. Pre-Register by 11, 7/31
1:00 pm & 7:30 pm
Wed-Thu Side Game Series (Session 1, 2 of 4)1:00 pm, 7:30 pm
Wednesday Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
Wednesday Zip Knockout Teams11:30 pm

Thursday, August 2, 2018


Thu-Sat Morning Knockout Teams (Round 1 of 3)9:00 am
2 Thu-Sat Morning Side Game Series (Session 1 of 3)9:00 am
2 Thursday Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
2 Thursday Daylight Bracketed B Swiss (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
2 Thursday Daylight A/X Pairs (unlimited/6000) (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
2 Thursday Daylight B/C Pairs (3000/1500) (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 5:00 pm
2 Thursday Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
2 Thursday Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 7 & 8 of 14)
     Pre-registration closes 5 PM Sunday July 29
12:00 pm & 7:00 pm
0-6000 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT (Round 3 of 6)
     1 match a day until complete, Sunday if necessary. Pre-Register by 11, 7/31
1:00 pm
0-2500 MINI-SPINGOLD (Round 3 of 6)
     One match a day until complete, Sunday if necessary. Pre-Register by 11, 7/31
1:00 pm
2 Thursday Bracketed B Teams (0-3000) (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
2 Thursday Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
Wed-Thu Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
2 Thursday Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
2 Thurs Daylight A/X/Y (unlimited/6000/4000) Swiss (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
FREEMAN MIXED BOARD-A-MATCH TEAMS (Session 3 & 4 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
WERNHER OPEN PAIRS (Session 3 & 4 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
Wed-Thu Side Game Series (Session 3, 4 of 4)1:00 pm, 7:30 pm
2 Thursday Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
2 Thursday Zip Knockout Teams11:30 pm

Friday, August 3, 2018


2 Fri-Sat Morning Compact Knockout Teams (Round 1 of 2)9:00 am
Thu-Sat Morning Knockout Teams (Round 2 of 3)9:00 am
2 Thu-Sat Morning Side Game Series (Session 2 of 3)9:00 am
2 Friday Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
2 Friday Daylight Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
2 Friday Daylight Open Pairs (unlimited/3000/1500) (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
2 Friday Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
2 Friday Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 9 & 10 of 14)
     Pre-registration closes 5 PM Sunday July 29
12:00 pm & 7:00 pm
0-6000 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT (Round 4 of 6)
     1 match a day until complete, Sunday if necessary. Pre-Register by 11, 7/31
1:00 pm
2 Fri-Sat Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
2 Friday Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
BEAN RED RIBBON PAIRS (Session 1 & 2 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final. Pre-qualification required.
1:00 pm & 7:30 pm
ROTH OPEN SWISS TEAMS (Session 1 & 2 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semi-final, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
2 Fri-Sun Side Game Series (Session 1, 2 of 6)1:00 pm, 7:30 pm
2 Friday Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
2 Friday Zip Knockout Teams11:30 pm

Saturday, August 4, 2018


2 Fri-Sat Morning Compact Knockout Teams (Round 2 of 2)9:00 am
Thu-Sat Morning Knockout Teams (Round 3 of 3)9:00 am
2 Thu-Sat Morning Side Game Series (Session 3 of 3)9:00 am
2 Saturday Morning Swiss Teams (Single Session)9:00 am
2 Saturday Daylight Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
2 Saturday Daylight A/X Pairs (unlimited/6000) (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
2 Saturday Daylight Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 3:00 pm
2 Saturday Daylight B/C Pairs (3000/1500) (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 5:00 pm
2 Saturday Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
2 Saturday Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 3:00 pm, 7:30 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 11 & 12 of 14)
     Pre-registration closes 5 PM Sunday July 29
12:00 pm & 7:00 pm
0-6000 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT (Round 5 of 6)
     1 match a day until complete, Sunday if necessary. Pre-Register by 11, 7/31
1:00 pm
0-2500 MINI-SPINGOLD (Round 5 of 6)
     One match a day until complete, Sunday if necessary. Pre-Register by 11, 7/31
1:00 pm
2 Saturday Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
2 Fri-Sat Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)1:00 pm & 7:30 pm
2 Saturday Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 7:30 pm
0-10000 MIXED SWISS TEAMS (Session 1 & 2 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final.
1:00 pm & 7:30 pm
BEAN RED RIBBON PAIRS (Session 3 & 4 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final. Pre-qualification required.
1:00 pm & 7:30 pm
ROTH OPEN SWISS TEAMS (Session 3 & 4 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semi-final, 1 day final
1:00 pm & 7:30 pm
2 Sat-Sun Knockout Teams (Session 1 & 2 of 4)
     Sunday at 10:00 and 2:00
1:00 pm & 7:30 pm
2 Fri-Sun Side Game Series (Session 3, 4 of 6)1:00 pm, 7:30 pm
2 Saturday Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
2 Saturday Zip Knockout Teams11:30 pm

Sunday, August 5, 2018


2 Sunday Morning 299er Swiss Teams (Single Session)10:00 am
2 Sunday Bracketed B Teams (0-3000) (2 Session Playthrough)10:00 am
2 Sunday A/X/Y Swiss Teams(unlimited/6000/3000) (2 Session Playthrough)10:00 am
2 Sunday Fast Pairs (unlimited/3000/750) (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 1:00 pm
2 Sat-Sun Knockout Teams (Session 3 & 4 of 4)
     Sunday at 10:00 and 2:00
10:00 am & 2:00 pm
2 Sunday Stratified 299er Pairs (Single Session)10:00 am, 2:00 pm
2 Sunday Stratified 49er Pairs (Single Session)10:00 am, 2:00 pm
2 Fri-Sun Side Game Series (Session 5, 6 of 6)10:00 am, 2:00 pm
0-6000 MINI-SPINGOLD KNOCKOUT (Round 6 of 6)
     1 match a day until complete, Sunday if necessary. Pre-Register by 11, 7/31
11:00 am
0-2500 MINI-SPINGOLD (Round 6 of 6)
     One match a day until complete, Sunday if necessary. Pre-Register by 11, 7/31
11:00 am
0-10000 MIXED SWISS TEAMS (Session 3 & 4 of 4)
     1 day qualifying, 1 day final.
11:00 am & 5:00 pm
ROTH OPEN SWISS TEAMS (Session 5 & 6 of 6)
     1 day qualifying, 1 day semi-final, 1 day final
11:00 am & 5:00 pm
SPINGOLD KNOCKOUT TEAMS (Round 13 & 14 of 14)
     Pre-registration closes 5 PM Sunday July 29
11:00 am & 5:00 pm
2 Sunday Afternoon 299er Swiss Teams (Single Session)2:00 pm