Tournament Schedule

Flying Buckeye Regional

Sep 5-10, 2017

Hope Hotel and Conference Center

10823 Chidlaw Rd. Area A, WPAFB, Dayton, OH 45433-5000

PH: 937-879-2696



Tournament Chair

Georgia Banziger
Email: gbanzi@sbcglobal.net

Partnership Chair

Marilyn O'Connor
Email: wandmoconnorpb@yahoo.com

Director in Charge

Michael Roberts

Partnership Desk

Stratification

1 Open Bracketed KO (By Avg) :   A: 0-0
2 0-500 NLM Pairs (By Avg) :   A: 200-500B: 100-200C: 0-100
3 Gold Rush Pairs & Swiss (By Avg) :   7: 300-7503: 100-3001: 0-100
4 Stratiflighted B/C/D Swiss (By Avg) :   B: 750-1500C: 300-750D: 0-300
5 Stratified Open Pairs/Side Games (w/o Gold Rush) :   A: 2000+B: 750-2000C: 0-750
6 Stratified Open Pairs/Swiss (w Gold Rush) (By Avg) :   A: 3000+B: 1500-3000C: 0-1500
7 Stratiflighted A/X Swiss (By Avg) :   A: 3000+X: 0-3000

Schedule

Print this page
Game Type
MP Limits
Start Time
 

Tuesday, September 5, 2017


Open Pairs AM Side Series (Session 1 of 5)10:00 am
NLM Pairs (Single Session)
     ACBL Members 0-5 MP Play Free!
10:00 am
Neil Armstrong Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
Neil Armstrong Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
Judith Resnick Compact KO (Round 1 & 2 of 2)
     May be Handicapped.
10:00 am & 2:30 pm
Open Pairs Aft Side Series (Session 1 of 5)2:30 pm
Tuesday Afternoon Swiss Teams (Single Session)2:30 pm
Open Pairs Evening Side Series (Session 1 of 5)7:30 pm
25 Astronauts Evening KO (Round 1 of 4)
     May be handicapped.
7:30 pm

Wednesday, September 6, 2017


Open Pairs AM Side Series (Session 2 of 5)10:00 am
Thomas J. Hennen Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
Thomas J. Hennen Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
Orville Wright KO (Round 1 & 2 of 4)
     May be handicapped.
10:00 am & 2:30 pm
Open Pairs Aft Side Series (Session 2 of 5)2:30 pm
Wednesday Afternoon Swiss Teams (Single Session)2:30 pm
NLM Pairs (Single Session)
     ACBL Members 0-5 MP Play Free!
2:30 pm, 7:30 pm
Open Pairs Evening Side Series (Session 2 of 5)7:30 pm
Wednesday Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
25 Astronauts Evening KO (Round 2 of 4)
     May be handicapped.
7:30 pm

Thursday, September 7, 2017


Open Pairs AM Side Series (Session 3 of 5)10:00 am
Sunita Williams Gold Rush Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
Sunita Williams Open Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
Orville Wright KO (Round 3 & 4 of 4)
     May be handicapped.
10:00 am & 2:30 pm
Open Pairs Aft Side Series (Session 3 of 5)2:30 pm
Open Pairs Evening Side Series (Session 3 of 5)7:30 pm
Thursday Evening Swiss Teams (Single Session)7:30 pm
25 Astronauts Evening KO (Round 3 of 4)
     May be handicapped.
7:30 pm

Friday, September 8, 2017


Open Pairs AM Side Series (Session 4 of 5)10:00 am
Donn Eisele Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
Donn Eisele Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
Wilbur Wright KO (Round 1 & 2 of 4)
     May be handicapped.
10:00 am & 2:30 pm
Open Pairs Aft Side Series (Session 4 of 5)2:30 pm
Friday Afternoon Swiss Teams (Single Session)2:30 pm
Open Pairs Evening Side Series (Session 4 of 5)7:30 pm
NLM Pairs (Single Session)
     ACBL Members 0-5 MP Play Free!
7:30 pm
25 Astronauts Evening KO (Round 4 of 4)
     May be handicapped.
7:30 pm

Saturday, September 9, 2017


Open Pairs AM Side Series (Session 5 of 5)10:00 am
Greg Johnson Gold Rush Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
Greg Johnson Open Pairs (Session 1 & 2 of 2)10:00 am & 2:30 pm
Nancy Currie Compact KO (Round 1 & 2 of 2)
     May be handicapped.
10:00 am & 2:30 pm
Wilbur Wright KO (Round 3 & 4 of 4)
     May be handicapped.
10:00 am & 2:30 pm
Open Pairs Aft Side Series (Session 5 of 5)2:30 pm
Saturday Afternoon Swiss Teams (Single Session)2:30 pm
Open Pairs Evening Side Series (Session 5 of 5)7:30 pm

Sunday, September 10, 2017


John Glenn Stratiflighted A/X Swiss Teams (2 Session Playthrough)10:00 am
John Glenn Stratiflighted B/C/D Swiss Teams (2 Session Playthrough)10:00 am