Tournament Schedule

Orillia Regional

Sep 12-17, 2017

Barnfield Point Recreation Centre

500 Atherley Rd., Orillia, ON L3V 7Y1

PH: 705-325-3089



Tournament Chair

Linda Lord
Email: lindaleelord@hotmail.com

Partnership Chair

Marilyn Maher
Email: marilynmaher@hotmail.com

Director in Charge

Kenneth Van Cleve

Partnership Desk

Stratification

1 0-100 Stratified (by average) :   A: 50-100B: 20-50C: 10-20D: 0-10
2 0-200 Stratified Swiss :   A: 100-200B: 50-100C: 0-50
3 Gold Rush 0-750 Pairs/Swiss (by average) :   7: 300-7503: 100-3001: 0-100
4 Gold Rush Swiss :   A: 300-750B: 0-300
5 Limited Mid-flight Swiss :   A: 1500-3000B: 0-1500
6 Stratiflighted A/X Swiss Teams (by average) :   A: 5000+X: 0-5000
7 Open Pairs/Swiss (by average) :   A: 2500+B: 1500-2500C: 0-1500
8 Open Bracketed Knockouts/Swiss :   A: Bracketed by attendance

Schedule

Print this page
Game Type
MP Limits
Start Time
 

Tuesday, September 12, 2017


Tue Aft plus Wed-Sat Morn Side Game Series (Session 1 of 5)1:00 pm
Tuesday GOLD RUSH Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 6:30 pm
Tuesday-Wednesday Bracketed Knockout Teams (Round 1 & 2 of 4)1:00 pm & 6:30 pm
Tuesday Open Stratiflighted Pairs (Session 1 & 2 of 2)1:00 pm & 6:30 pm
Tuesday Intermediate/Novice Games (Single Session)1:00 pm, 6:30 pm
Tues Eve plus Wed-Sat Aft Side Game Series (Session 1 of 5)6:30 pm
Tuesday Evening Swiss Teams (Single Session)6:30 pm

Wednesday, September 13, 2017


Tue Aft plus Wed-Sat Morn Side Game Series (Session 2 of 5)11:00 am
Wednesday GOLD RUSH Pairs (Session 1 & 2 of 2)11:00 am & 4:00 pm
Tuesday-Wednesday Bracketed Knockout Teams (Round 3 & 4 of 4)11:00 am & 4:00 pm
Wednesday compact KO (Round 1 & 2 of 2)11:00 am & 4:00 pm
Wednesday Open Stratiflighted Pairs (Session 1 & 2 of 2)11:00 am & 4:00 pm
Wednesday Intermediate/Novice Games (Single Session)11:00 am, 4:00 pm
Tues Eve plus Wed-Sat Aft Side Game Series (Session 2 of 5)4:00 pm
Wednesday Afternoon Swiss Teams (Single Session)4:00 pm

Thursday, September 14, 2017


Tue Aft plus Wed-Sat Morn Side Game Series (Session 3 of 5)11:00 am
Thursday Bracketed Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)11:00 am & 4:00 pm
Thursday Open Stratified Pairs (Session 1 & 2 of 2)11:00 am & 4:00 pm
Thursday Intermediate/Novice Games (Single Session)11:00 am, 4:00 pm
Tues Eve plus Wed-Sat Aft Side Game Series (Session 3 of 5)4:00 pm

Friday, September 15, 2017


Tue Aft plus Wed-Sat Morn Side Game Series (Session 4 of 5)11:00 am
Friday GOLD RUSH Pairs (Session 1 & 2 of 2)11:00 am & 4:00 pm
Friday-Saturday Bracketed Knockout III (Round 1 & 2 of 4)11:00 am & 4:00 pm
Friday Open Stratiflighted Pairs (Session 1 & 2 of 2)11:00 am & 4:00 pm
Friday Intermediate/Novice Games (Single Session)11:00 am, 4:00 pm
Tues Eve plus Wed-Sat Aft Side Game Series (Session 4 of 5)4:00 pm
Friday Afternoon Swiss Teams (Single Session)4:00 pm

Saturday, September 16, 2017


Tue Aft plus Wed-Sat Morn Side Game Series (Session 5 of 5)11:00 am
Saturday GOLD RUSH Pairs (Session 1 & 2 of 2)11:00 am & 4:00 pm
Saturday Bracketed Compact Knockout Teams (Round 1 & 2 of 2)11:00 am & 4:00 pm
Friday-Saturday Bracketed Knockout III (Round 3 & 4 of 4)11:00 am & 4:00 pm
Saturday Open Stratiflighted Pairs (Session 1 & 2 of 2)11:00 am & 4:00 pm
Saturday Intermediate/Novice Games (Single Session)11:00 am, 4:00 pm
Tues Eve plus Wed-Sat Aft Side Game Series (Session 5 of 5)4:00 pm
Saturday Afternoon Swiss Teams (Single Session)4:00 pm

Sunday, September 17, 2017


Sunday 199er Swiss Teams (Single Session)
     If numbers permit. Afternoon start time TBD.
11:00 am
Sunday A/X Open Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)11:00 am & TBA
Sunday Mid-Flight Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)11:00 am & TBA
Sunday GOLD RUSH Swiss Teams (Session 1 & 2 of 2)11:00 am & TBA
Sunday 199er Swiss Teams
     If numbers permit. Afternoon start time TBD.
4:00 pm